40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Rak trzustki

Ten rodzaj schorzenia określa się także jako gruczolak trzustki i stanowi on jeden z najgroźniejszych nowotworów. Mimo z korzystania z nowych metod diagnostycznych rak ten najczęściej jest rozpoznawany za późno, w stadium, kiedy nie ma już szans na powodzenie zabiegu operacyjnego.

Przeważnie ten rodzaj nowotworu występuje u mężczyzn około 55 roku życia. Ostatnimi laty liczba zachorowań wzrasta.

Przyczyny wystąpienia raka trzustki to około 10% przypadków podłoże genetyczne. Kolejne czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się nowotworu to: dziedziczne zapalenie trzustki, cukrzyca, prowadzenie mało aktywnego trybu życia, palenie papierosów, dieta bogata w tłuszcze i długotrwałe wystawienie na działanie substancji chemicznych takich jak np. benzyna. Nie potwierdzono jaki wpływ wywiera otyłość i nadużywanie alkoholu.

Rozpoznania dokonać można w ośrodkach zajmujących się gastrologiąenterologią i polega ona m.in. na przeprowadzeniu ERCP. Stanowi on najlepszą metodę w diagnostyce raka trzustki, dzięki której można wykryć nowotwór u 80% pacjentów. Dodatkowo wykonuje się także: tomografię komputerową i echoendoskopię.

Objawy uzależnione są od miejsca ogniska nowotworowego. Uciskając i blokując odpływ żółci nowotwór rozrastający się w głowie trzustki lub w miejscu wspólnego ujścia przewodów żółciowego i trzustkowego może powodować narastającą żółtaczkę. Rozrastając się natomiast w ogonie trzustki, może uciskać sąsiadujące sploty nerwowe i powodować silne bóle w jamie brzusznej. Rozrastające się hormonalnie czynne komórki wysp trzustkowych, tzw. wyspiaki, powodują ostre, zmienne zaburzenia gospodarki węglowodanowej (warunkowane niespodziewanym, nagłym, nadmiernym wydzielaniem do krwi insuliny).


nowotwory pierwsze objawy raka trzustki leczenie raka trzustki choroby trzustki a dieta
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach