41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 781 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Rak sutka

Rak sutka należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Jego częstość występowania rośnie wraz z wiekiem. W niektórych przypadkach odnotowuje się rodzinne występowanie tej choroby. Chodzi tu głównie o młode kobiety. Wyróżniamy stany przed rakowe oraz raki inwazyjne. Stan przedrakowy nie występuje w postaci guza i w związku z tym w celu jego rozpoznania konieczne jest wykonanie mammografii lub kolorowego dopplera.

Rozwój raka sutka jest w dużym stopniu procesem hormono-zależnym. Estrogeny nasilają wzrost istniejącego guza. Pytanie, czy hormony te mogą powodować powstanie raka, pozostaje nierozstrzygnięte. Ze względu na istniejące wątpliwości kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne powinny regularnie same badać swoje sutki i często korzystać z badań lekarskich.

W jego powstawanie zaangażowanych jest o wiele więcej czynników, z których większość nie jest do tej pory poznana. Należą do nich przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, ale możliwe, że wina leży też po stronie zakażeń wirusowych.

Wczesna faza rozwoju raka sutka nie daje żadnych objawów, dzięki którym możliwe by było odróżnienie go od innych procesów rozrostowych. Z czasem to stwardnienie lub guzek stają się widoczne. Rak sutka przeważnie wykrywany jest jako namacalne, niebolesne zgrubienie w piersi. Za sprawą badań mammograficznych możliwe jest wykrycie raka, zanim stanie się on dostępny badaniu palpacyjnemu. Inne objawy zwykle pojawiają się, gdy guz jest już wyczuwalny, wczesnym objawem może być zaciągnięcie brodawki sutkowej, tzw. pępek rakowy. Zajęcie dróg chłonnych może być przyczyną miejscowego obrzęku limfatycznego, czego wyrazem jest tzw. objaw skórki pomarańczowej.wyraźne. Mają one nierówną powierzchnię i są niebolesne. Wszelkie zmiany kształtu sutka, zaciągnięcie skóry bądź spłaszczenie brodawki oraz pojawienie się powiększonych węzłów chłonnych pachowych po stronie guza, wskazują na zaawansowanie procesu nowotworowego.


nowotwory rak sutka przyczyny rak sutka leczenie objawy raka sutka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 840 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 781 produktów w 204 kategoriach