40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Rak przytarczyc

Rak przytarczyc należy do grupy najrzadszych nowotworów. Świadczą o tym m.in. medyczne statystyki, według których częstość jego występowania wynosi zaledwie 0,2% ze wszystkich nowotworów złośliwych. Może tak samo często pojawić się u mężczyzn, jak i u kobiet.

Przyczyny raka przytarczyc
Na chwilę obecną nie udało się stwierdzić konkretnej przyczyny odpowiedzialne za powstawanie tego rodzaju nowotworu.
Przypuszcza się, że duże znaczenie mogą mieć uwarunkowania genetyczne i dziedziczne. Znaczenie ma także środowisko, w którym żyjemy (jeśli wzmożone jest promieniowanie jonizujące). Poza tym, na rozwój raka przytarczyc może mieć wpływ przebyta w dzieciństwie radioterapia lub przewlekła niewydolność nerek.

Diagnostyka i leczenie
Ten rzadki rodzaj raka atakuje przede wszystkim gruczoły, w których się rozwija. Wśród chorych na raka zazwyczaj obserwuje się zwiększone stężenie parahormonu (PTH), który prowadzi do wzrostu ilości wapnia w osoczu.
Bardzo rzadko może dojść do pojawienia się mocznicy. Gdy zgłosimy się do lekarza, powinien on w pierwszej kolejności wykonać badanie palpacyjne, w którego trakcie sprawdzana jest masa guza. Dodatkowo powinien wykonać:

  • Badanie krwi
  • Badanie moczu
  • Scyntygrafie przytarczyc

Leczenie raka przytarczyc najczęściej polega na przeprowadzeniu operacji, podczas której chirurg usuwa guz. Lekarze również stosują radioterapię i chemioterapię. W przypadku zaawansowanej formy raka chemioterapia nie odgrywa żadnej poważnej roli w leczeniu pacjenta.

Rak przytarczyc stanowi poważna i śmiertelną chorobą. Niestety w związku, z tym że występuje stosunkowo rzadko, bardzo łatwo pomylić go z rakiem tarczycy czy gruczolakiem, co ma niekorzystny wpływ na wcześniejszą terapię, którą najlepiej podjąć w pierwszym stadium.

Ten rodzaj zmiany jest poważny, ponieważ wykazuje częste skłonności do przerzutów i do odnawiania się. Jest to ciężka choroba, którą najczęściej leczy się poprzez zabieg chirurgiczny. Jeżeli operacja zostanie prawidłowo przeprowadzona, pacjent chory na raka przytarczyc może po operacji przeżyć jeszcze wiele lat, korzystając z pełnego wachlarzu atrakcji życiowych.


nowotwory Przyczyny raka przytarczyc leczenie raka przytarczyc diagnostyka raka przytarczyc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach