40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Rak przełyku

Rak przełyku stanowi rzadki rodzaj nowotworu układu pokarmowego. Najwięcej zachorowań na to schorzenie przypada na około 66-67 rok życia, z przewagą mężczyzn. Najczęściej zapadają na niego Chińczycy, mieszkańcy centralnej części Azji i Afryki południowo-wschodniej.

Istnieje wiele czynników wpływających na powstanie tego nowotworu. Głównie wymienia się spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta (zawierająca za mało świeżych owoców i warzyw) czy refluks żołądka. W niektórych przypadkach rakowi przełyku towarzyszą inne nowotwory, np. rak gardła czy krtani.

W początkowej fazie rozwoju nie pojawiają się żadne dolegliwości. Później dochodzi do zaburzeń połykania, które mogą nasilać się do stopnia, że połykanie jest niemożliwe. Dodatkowo dołącza się spadek wagi, przykry zapach z ust, chrypka, nudności, wymioty, bóle za mostkiem.

Do przerzutów tego nowotworu dochodzi bardzo szybko - choroba przenosi się droga limfatyczną i krwionośną.


nowotwory nowotwór przełyku objawy przyczyny raka przełyku alkohol a rak przełyku
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach