44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Rak kosmówki

Rak kosmówki jest złośliwym nowotworem trofoblastu, który pojawia się u kobiet w ciąży niezwykle rzadko, ponieważ zdarza się raz na 20 000 do 30 000 ciąż. Rak kosmówki określany jest także jako kosmówczak lub nabłoniak kosmówkowy.

Przeważnie przybiera postać wysoce złośliwego nowotworu, który, mimo że posiada duży stopień złośliwości, to cechuje się także wysoką wyleczalnością. Rozwój tej choroby na ogół poprzedza wystąpienie zaśniadu graniastego, tak dzieje się w 50% przypadków.

Czasami dzieje się tak, że rak kosmówki jest następstwem poronienia. Bardzo niepokojące jest jednak występowanie raka kosmówki podczas prawidłowo przebiegającej ciąży. Rak kosmówki bardzo szybko daję przerzuty na inne narządy, często są to płuca, wątroba, mózg, śledziona, nerki czy pochwa. Rak kosmówki może być spowodowany nieprawidłowo skomponowaną dietą ubogą w białka oraz inne składniki odżywcze.

Objawy raka kosmówki

Rak kosmówki dając przerzuty do innych narządów, często przyczynia się też do tego, że objawy tej choroby są złożone i dotyczą wielu narządów naraz. Przerzuty, które zaatakowały inne organy, są przyczyną tego, że czasami objawy wynikające z przerzutów wyprzedzają objawy związane bezpośrednio z rakiem kosmówki.

Najczęstszymi objawami raka kosmówki są:

  • bóle w klatce piersiowej oraz kaszel, którym najczęściej towarzyszy odkrztuszanie krwi,
  • krwawienia z dróg rodnych występujące pomiędzy krwawieniami,
  • nudności oraz wymioty, które bardzo często spowodowane są wysokim poziomem hCG lub obecnością przerzutów w mózgu,
  • drgawki połączone z zaburzeniami świadomości lub zaburzeniami mowy.

Dodatkowym objawem występującym w trakcie choroby jest stwierdzenie powiększenia macicy za pomocą specjalistycznego badania USG.

Leczenie

Istotne jest to, by ciąża znajdowała się pod stałym nadzorem lekarza, ponieważ wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości może pomóc wyeliminować ewentualny rozwój raka kosmówki.

Leczenie opiera się na schematach wielolekowych takich jak: EMA/ CO (etopozyd, aktynomycyna D, winkrystyna, cyklofosfamid, metotreksat. W przypadku tego rodzaju nowotworu specyficzne jest to, że istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie oraz ponowny rozród. Najskuteczniejsza okazuje się chemioterapia, niekiedy stosuje się również leczenie chirurgiczne.

Na szczęście jest tak, że na nowotwór wyjątkowo skutecznie działa całe leczenie. W sytuacji, gdy kobieta wyleczy się z raka kosmówki, z ponownym zajściem w ciąże należy odczekać minimum dwa lata. W trakcie całego procesu leczenia kobieta znajduję się pod opieką onkologa oraz ginekologa. Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów i jak najszybciej udać się do lekarza.


nowotwory złośliwy nowotwór trofoblastu Rak kosmówki leczenie Rak kosmówki diagnoza
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach