44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego należy do nowotworów złośliwych i występuje w przewodzie pokarmowym. Pojawia się przeważnie u osób starszych, po 60-tym roku życia i głównie dotyka mężczyzn. Charakteryzuje się rozrostem błony okrężnicy lub odbytnicy, który może nastąpić w dowolnym odcinku jelita grubego.

Mimo że do tej pory nie udało się ustalić bezpośrednich przyczyn powstawanie tego typu nowotworu, to możliwe jest wskazanie czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego. Głównie są to (poza wiekiem) nieodpowiednia, uboga w błonnik, a bogata w tłuszcze i dania wysokokaloryczne, dieta albo wystąpienie na ścianach jelita zmian nowotworowych w postaci polipów (najgroźniejsza jest polipowatość rodzinna). Do chorób przyczyniających się do powstawania tego nowotworu zalicza się np. rak szyjki macicy i rak piersi.

Duża nadwaga i mała aktywność fizyczna także mogą być czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu. Mówi się także o czynnikach genetycznych, gdyż zauważono większą częstotliwość występowania tego nowotworu w przypadku osób, gdzie wystąpił rak u kogoś z rodziny.

Pierwszym objawem ostrzegawczym może być nagła zmiana typowej dla siebie częstości i jakości wypróżnienia - pojawić się może długotrwałe zaparcie lub biegunka. Do tego dochodzi wzmożone uczucie parcia na stolec. Oddawanie wiatrów połączone jest z wydalaniem małej ilości stolca. Stolec zawiera niewielkie ślady śluzu i krwi barwy ciemnoczerwonej aż do czarnej, co jest jednak dostrzegane bardzo rzadko. Dopiero w okresie późnym dochodzą do tego bóle brzucha, utrata apetytu, niedokrwistość i spadek wagi. Gdy rak lokalizuje się w pobliżu odbytu, może być wymacany w czasie zabiegów higienicznych.

Leczenie polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, który polega na całkowitym usunięciu mas nowotworowych. Wystąpienie przerzutów choroby związane jest z zastosowaniem częściowej resekcji wątroby. Wczesne rozpoznanie i leczenie operacyjne rokuje praktycznie wyleczenie.


choroby układu pokarmowego Rak jelita grubego objawy czynniki genetyczne a rak jelita grubego
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach