40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Pyrosis

Objawem zgagi jest pieczenie zlokalizowane za mostkiem i występujące zazwyczaj po posiłku. Prawdopodobnie jest to wynik działania kwaśnej treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Czasami to także jeden z objawów innych stanów chorobowych struktur i układów znajdujących się w klatce piersiowej i jamie brzusznej. Zalicza się do nich choroby serca, osierdzia, płuc, opłucnej, aorty, przepony, przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelit itp.

Przeważnie jednak zgagę wywołują słodycze zawierające dużą ilość tłuszczu (zwłaszcza czekolada i domowe wypieki), potrawy kwaśne i ostre oraz alkohol.
Istotne jest jednak nie to, co się zje, ale ile i w jaki sposób. Gdy posiłek jest obfity, ściany żołądka szybko rozciągają się, intensywniejsze jest także wydzielanie zgagotwórczego kwasu solnego (wchodzi w skład soków żołądkowych).

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy je się szybko lub wypija gazowany napój. Wtedy, wraz z pokarmem, do żołądka dostaje się większa ilość powietrza, która nadmiernie go rozdyma. Z rozepchanego żołądka pokarm, wraz z kwasem solnym, łatwiej przedostaje się do przełyku.

Jeśli zgaga występuje po przyjęciu pozycji leżącej, to ulgę może przynieść najczęściej podłożenie kilku poduszek pod głowę lub przyjęcie pozycji siedzącej. Należy jednak pamiętać, by nie przeciążyć szyi. Najczęściej doradza się unikania pewnych rodzajów pokarmów przed zaśnięciem, aby uniknąć przyszłych ataków.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się: leki przeciwkwasowe, antagonistów receptorów H2 oraz inhibitory pomp protonowych. Restrykcje w diecie są bardzo ważne, ponieważ 90-95% osób cierpiących na zgagę lub inne zaburzenia przełykowe może połączyć swoje dolegliwości z przyjmowaniem specyficznych pokarmów. Należy, więc stosować taką dietę, która leczyłaby zgagę.

Ciąża i zgaga

Zgaga doskwierająca kobietom w początkach ciąży jest związana ze zmianami hormonalnymi. Wskutek działania progesteronu dochodzi do rozluźnienia mięśni przewodu pokarmowego, w tym odgrywających kluczową rolę przy pojawianiu się zgagi tzw. dolnego zwieracza przełyku.

Natomiast zgaga pojawiająca się w późniejszych miesiącach ciąży to efekt powiększania się macicy. Uciska ona na żołądek, co powoduje wypychanie z niego treści pokarmowej do przełyku.


choroby układu pokarmowego Pyrosis objawy nadkwaśność domowe sposoby Pyrosis leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 769 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach