45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Psychoza

Psychoza to choroba, która cechuje się wieloma różnorodnymi przebiegami i objawami w zależności od przyczyn, które wywołują chorobę. Stanowi ona zaburzenie świadomości, spostrzegania czy odbierania bodźców ze środowiska.

Czym jest psychoza?
Psychoza to termin, za pomocą którego opisuje się całą grupę nieprawidłowych zachowań ludzkich. Są one bardzo różnorodne, ponieważ istnieje wiele czynników je wywołujących. Mimo tego przeważnie charakterystyczne dla nich są nietypowe objawy, do których zalicza się słyszenie czy odczuwanie zjawisk, których w rzeczywistości nie ma.

Istnieją dwa rodzaje tej choroby. Pierwszy dzielony jest pod względem świadomości - przyczyny są łatwe do zdiagnozowania, na przykład wysoka gorączka. W drugim rodzaju psychoza dzielona jest pod względem jakości, czyli jak silne występują zaburzenia spostrzegania lub myślenia. Istnieje jeszcze trzecia grupa, nazywana psychozą o wątpliwej klasyfikacji. Oznacza to, że ten rodzaj jest bardzo trudno zdiagnozować i zdefiniować, do jakiej grupy zaburzeń psychicznych należy.

Choroba jest bardzo różnorodna i w przypadku każdej osoby może przebiegać inaczej. U osób, które są bardziej podatne na opinie i komentarze innych, zaburzenia mogą wystąpić w bardziej zaawansowanym stadium, a w przypadku tych, którzy wykazują większą “odporność”, choroba może już objawiać się zupełnie inaczej. Przy pojawieniu się choroby dochodzić może do zaburzeń percepcji, czyli prawidłowego odbierania bodźców zewnętrznych. Taki rodzaj schorzenia jest często spotykany wśród alkoholików i nazywany jest po prostu psychozą alkoholową. U chorych pojawiają się różnorodne objawy, do których zalicza się zaburzenia świadomości, gdzie brakuje orientacji w czasie czy uczucie ciągłego niepokoju. Psychoza może wystąpić również przy bardzo zaawansowanej depresji.

Przyczyny chorób psychicznych
Przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo natomiast, że najczęściej występuje ona u osób w wieku od 15 do 35 lat. Pojawia się zwłaszcza u młodszych ludzi, głównie nastolatków. Płeć nie ma znaczenia, a chorobę psychozy w stopniu łagodnym przechodzi spora część osób. Jest ona również całkowicie uleczalna. Różnicą mogą być jedynie objawy, które różnić się będą u kobiet i mężczyzn, przyczyną tego jest różnorodna gospodarka hormonalna u obu płci. Jeżeli chodzi o przyczyny powstania choroby, to część z nich spowodowana może być używkami typu alkohol, narkotyki, papierosy. Mogą być to również choroby somatyczne, do których zaliczać możemy guza mózgu.
Inne przyczyny nie są znane, bardzo trudno je również zdefiniować. Zalicza się jednak do nich czynniki środowiskowe, biologiczne i psychologiczne. Wiadomo również, że choroba wynika z nieprawidłowej neurotransmisji, czyli błędnego przekazywania dopaminy i serotoniny.

Rozpoznanie psychozy
Psychoza to choroba, którą ciężko rozpoznać. Najbardziej charakterystycznymi objawami u chorej osoby są przede wszystkim nietypowe zachowania takie jak omamy słuchowe czy czuciowe. Przykładowo, taka osoba odczuwa dotyk pomimo tego, że nikt naprawdę jej nie dotyka. Słyszy różne dźwięki, których osoby znajdujące się obok nie słyszą. Objawy występują po pewnym czasie, więc wcześniej również u osoby można dostrzec objawy innych chorób takich jak depresja czy schizofrenia. Mimo wszystko najbardziej typowe zachowania to właśnie omamy, lęki czy fobie. Nie wytłumaczalny i paranoiczny strach, który trudno jest wytłumaczyć racjonalnie. Objawy w wielu przypadkach są nasilone, a sama osoba trwa w swoich poglądach nawet pomimo tego, że rodzina czy badający ją lekarz stara się wytłumaczyć, że wszelkie jej odczucia i omamy są nierzeczywiste.

Leczenie psychozy
Bardzo istotne jest, żeby rozpocząć leczenie zaraz po dostrzeżeniu pierwszych symptomów. Dzięki temu istnieje szansa na całkowite wyleczenie choroby. Pozwoli to również uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, które w wielu przypadkach mogą wystąpić przy zaawansowanym stadium choroby. Należą do nich próby samobójcze, zaawansowana depresja czy przemoc. Samo leczenie polega na podawaniu antybiotyków oraz na wsparciu środowiska, czyli rodziny czy też psychoterapię. Do podawanych antybiotyków zaliczyć można lekarstwa przeciwpsychotyczne, które mają zredukować objawy. Najważniejsze jest jednak wsparcie i pomoc najbliższych.


choroby psychiczne Psychoza objawy Psychoza leczenie Psychoza rodzaje
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach