45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa stanowi rodzaj schorzenia powstałego wskutek nadmiernego spożywania alkoholu. Bardzo często nadużywanie alkoholu może trwać nawet przez wiele lat. Konsekwencją tego może być właśnie psychoza alkoholowa, czyli choroba psychiczna, której objawy pojawiają się przeważnie od 24 do 48 godzin po odstawieniu alkoholu.
Charakterystyczne jej objawy to głównie drżenie rąk lub majaczenie. Kolejnym symptomem może być padaczka, a potem pojawić się może właśnie psychoza alkoholowa, którą cechuje wystąpienie licznych omamów lub skłonności prześladowczych. Istnieje kilka typów psychozy alkoholowej i zazwyczaj pojawiają się one już u zaawansowanych alkoholików, którzy od kilku lat nadmiernie i regularnie przyjmują duże dawki promili. Do typów psychozy alkoholowej zaliczyć można:

Majaczenie alkoholowej
W przypadku osoby długotrwale doświadczającej problemów z alkoholem wystąpić mogą objawy majaczenia alkoholowego. Należą one do jednej z najczęściej występujących rodzajów psychozy u nadmiernie pijących. Choroba może pojawić się już po trzech dobach od odstawienia alkoholu. Na początku choroba przebiega łagodnie. U chorego pojawia się drżenie rąk i nadmierną potliwość. Po czym można zaobserwować pojawienie się dziwnych lęków, obaw, bezsenności czy zaburzenia świadomości. Pacjenci mogą popadać również w manię prześladowczą, sądząc, że są prześladowani i ktoś bądź coś ich ściga. Ponadto mogą widzieć małe robaki czy inne szkodniki, które na przykład pełzają po ich ciele. Taka osoba musi znajdować się w szpitalu, ponieważ tylko takie leczenie może dać po pierwsze pełną ochronę pacjenta, a po drugie może całkowicie wyleczyć takiego pacjenta. Ponadto przy chorobie cierpią również narządy oraz pojawia się niewydolność krążenia, co przyczynić się może nawet do śmierci.

Zespół Otella
Zespół Otella określany także jako paranoja alkoholowa to również bardzo popularny rodzaj psychozy alkoholowej. Pojawia się przeważnie wśród zaawansowanych alkoholików po 40 roku życia ze zdecydowaną przewagą mężczyzn. Przez związek z alkoholem można wykluczyć w tym przypadku kryzys wieku średniego czy inne podobne choroby na tle psychicznym. Cechami tej choroby są urojenia o rzekomej zdradzie czy też niewierności partnerki. Za sprawą tego trudniejsza jest też odpowiednia diagnoza choroby. Każde “nietypowe” zachowanie partnerki odbierane może być jako oznaka niewierności. Za sprawą tego dochodzi do licznych kłótni i komplikacji w pożyciu małżeńskim. Chory, dodatkowo odczuwa zwiększony popęd seksualny przy jednoczesnym spadku potencji, co objawiać się może brakiem erekcji. To kolejny powód, który chory może wykorzystać do potwierdzenia zdrady partnerki. Wszystko to może przyczynić się do jeszcze większej obsesji na punkcie partnerki. Osoba chora może zacząć śledzić drugą osobę, przeszukiwać jej ubrania, rzeczy czy sprawdzać wiadomości na telefonie komórkowym. To trudno w leczeniu choroba i leki nie zawsze przynoszą zamierzone efekty.

Halucynozy alkoholowego
Jak sama nazwa wskazuje, że objawem tego rodzaju psychozy są różne halucynacje. Tak jak w przypadku majaczenia alkoholowego, ten rodzaj występuje po trzech dniach od odstawienia alkoholu. Ten rodzaj schorzenia odróżnia to, że jego objawy pojawiają się nagle i niespodziewanie. Chory widzi głównie insekty czy też popularne “białe myszki”, których w rzeczywistości nie ma. Taka psychoza stwarza duże zagrożenie. Nierzadko zdarza się, że chorzy słyszą dziwne głosy, które nakazują im zabicie kogoś. Dlatego bardzo często przy halucynozie alkoholowej występuje również agresja, którą ciężko jest racjonalnie wytłumaczyć. Co więcej, halucynoza może trwać nawet kilka lat. Leczenie polega na podawaniu środków farmakologicznych.

Psychoza Korsakowa
Ten rodzaj psychozy alkoholowej występuje u wieloletnich alkoholików. Do jej rozwoju przyczynia się również brak witamin z grupy B. Chory ma wiele problemów. Nie jest on w stanie uczyć się nowych rzeczy i przyswajać informacji. Sama pamięć jest w ogromnym stopniu uszkodzona i “dziurawa”, co świadczy o tym, że chory stracił wiele wspomnień. W ich miejsce potrafi “wstawić swoją historię”, w której zna kogoś, kogo w gruncie rzeczy nigdy nie poznał lub zapomniał o ludziach, których w rzeczywistości znał. W dodatku traci poczucie czasu, a momentami nie rozróżnia czasu rzeczywistego od wspomnienia czy też urojenia. Ten rodzaj choroby może przyczynić się do kompletnego wyniszczenia człowieka, powodując u niego całkowite opętanie.

Leczenie alkoholików
Można ich leczyć na wiele sposobów, ale jest to uzależnione od przyczyn, rodzaju i stadium choroby. W każdym przypadku powinno być to jednak leczenie szpitalne. U alkoholików, którzy w porę przerwali swój nałóg, leczenie może być stosunkowo krótkie, bo może potrwać nawet 10 dni. Przeważnie w tym celu podaje się specjalne antybiotyki redukujące objawy choroby oraz pomagające szybciej wrócić do zdrowia. W innych przypadkach potrzebna może być również psychoterapia. Należy udać się z chorym do szpitala, gdzie zostaną przeprowadzone badania i wybrana zostanie odpowiednia metoda leczenia.


choroby psychiczne choroby po alkoholowe choroby po odstawieniu alkoholu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach