40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Przyzębica

Zapalenie przyzębia to wynik zapalenia dziąseł. Na chwilę obecną nie są znane wszystkie czynniki powstawania tego schorzenia, ale wiadomo, jednak że do jej powstania przyczynia z pewnością brak higieny jamy ustnej i błędy popełniane w trakcie leczenia stomatologicznego. Przyczyną ostrego ropnego zapalenia przyzębia jest zakażenie wywołane brakiem higieny jamy ustnej.

Co to jest i jak powstaje przyzębica?
Przyzębica powstaje wskutek długotrwałego procesu zapalnego spowodowanego przez drobnoustroje chorobotwórcze, które w naturalny sposób gromadzą się w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami. Osad (określany fachowo płytką nazębną) składa się głównie z flory bakteryjnej oraz resztek pokarmu. Jeżeli nie jest regularnie usuwany, to bardzo szybko przybiera formę kamienia nazębnego. Kamień najpierw twardnieje (mineralizuje się) przy krawędzi dziąsła, a następnie schodzi coraz bliżej korzenia, wbijając się pod tkankę miękką. Nieustannie drażni dziąsła, wywołując ich obrzęk i ból. Z upływem czasu coraz bardziej uciska miękką tkankę dziąsła, a ona obkurcza się, cofając przed kamieniem. Jeżeli ten proces nie zostanie w porę zahamowany, tkanki mocujące zęby w kości szczęki (tj. ozębna wraz z więzadłami przy zębnymi i kością wyrostka zębodołowego) ulegną uszkodzeniu, a potem zniszczeniu. Odsłonią się szyjki zębowe (ten etap łatwo rozpoznać, ponieważ odkryte szyjki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, a także na słodkie albo kwaśne pokarmy). Zęby są wtedy dość luźno osadzone w szczęce i mogą wypadać.

Ryzyko zachorowania na przyzębicę

Zaniedbanie pielęgnacji zębów powoduje wzrost ryzyka zachorowania.

Zapobieganie zachorowaniu na przyzębicę
Przede wszystkim wskazana jest systematyczna oraz właściwa pielęgnacja zębów.
Lekarz stomatolog koniecznie powinien systematycznie usuwać kamień nazębny zlokalizowany zarówno powyżej, jak i poniżej brzegu dziąseł, ponieważ sprzyja on powstawaniu chorób przyzębia. Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą urządzeń ultradźwiękowych lub manualnie powinno być wykonywane w czasie każdej wizyty u stomatologa. Niestety postępowanie takie nie stanowi jak dotąd reguły.

Po usunięciu kamienia dokonuje się wypolerowania szkliwa za pomocą pasty czyszczącej i obrotowych szczoteczek lub gumek.
Zabieg taki umożliwia usunięcie przebarwień wywołanych piciem herbaty lub paleniem tytoniu.

Skutki oraz powikłania przyzębicy

  • Zapalenie przyzębia i przyzębica;
  • Występuje zanik kości w obrębie łuków szczękowych, rozchwianie się i wypadanie zębów;
  • Ostre ropne zapalenie przyzębia;
  • Ogólnie złe samopoczucie.

Kiedy do lekarza?
Z lekarzem należy się skonsultować w sytuacji, gdy występują krwawienia z dziąseł; przy tworzeniu się kieszonek dziąsłowych; gdy obecna jest ropna wydzielina, w razie cuchnięcia z ust; przy ciągnących bólach zębów, gdy zęby są wrażliwe na nagryzanie, przy bólach w obrębie dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.


choroby zębów zapalenie przyzębia paradontoza objawy przyzębica leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach