45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przywrzyca

Objawy choroby motyliczej (fascjolozy, przywrzycy) u ludzi: niedługo po zarażeniu dochodzi do pojawienia się skórnych reakcji alergicznych, niedokrwistości oraz niedoboru żelaza. W kilka tygodni po zarażeniu pojawiają się ostre dolegliwości przypominające wirusowe zapalenie wątroby, tzn.: bóle wątroby, mdłości, biegunki, gorączka i stany podgorączkowe, utrata apetytu, ogólne osłabienie. Zmiany włókniste wokół zagnieżdżonych pasożytów i zajętych przez nie przewodów żółciowych przyczyniają się do wystąpienia marskości wątroby. Urazy i obumieranie tkanek i komórek są wynikiem przemieszczania się pasożytów przez wątrobę.

Wystąpić mogą trzy specyficzne objawy: mowa tutaj o powiększeniu się wątroby (hepatomegalia), nieregularnych atakach gorączki (nawet 40 stopni) i zwiększeniu liczby eozynofilów w krwi (eozynofilia). Wielokrotnie pojawia się pokrzywka, nudności z wymiotami, zaburzenia trawienia, nerwowość, bóle stawowe, bóle mięśniowe, przy intensywniejszych inwazjach pasożyta i dłuższych zarażeniach rozwija się żółtaczka. Przywra może się przedostać także do płuc, ośrodkowego układu nerwowego, mięśni, tkanek podskórnych i gałek ocznych. Skutkiem ostrej fazy tej choroby jest zapalenie wątroby. Ludzie zarażają się jedząc surową i niedogotowaną wątrobę zwierząt chorych na chorobę motyliczą. Połknięte pasożyty przyczepiają się do błon śluzowych w gardle i innych fragmentów przewodu pokarmowego, wywołując obrzęki oraz zapalenia. Następnie wnikają do jamy brzusznej i tam wędrują do wątroby, nie dając na razie żadnych objawów. Pierwsze objawy pojawiają się po mniej więcej 14 dniach.

Leczyć tę chorobę może jedynie lekarz w warunkach szpitalnych. Organizm różnie reaguje na leczenie. Zależne to jest od tego, jak silna jest inwazja pasożytów, które, trute i niemogące uciec, ani być wydalone drogami żółciowymi do przewodu pokarmowego i na zewnątrz (ze względu na rozmiary), stają się bardzo niespokojne i ruchliwe, co objawia się dokuczliwymi bólami i skurczowe w brzuchu, nudnościami i wymiotami oraz biegunką. Leczenie obejmuje także regenerację uszkodzonej wątroby, usunięcie toksyn.

Profilaktyka tego schorzenia polega przede wszystkim na leczeniu i eliminowaniu zarażonych zwierząt (zwłaszcza owiec i bydła), zwalczaniu żywicieli pośrednich (ślimaków) przez osuszaniu terenów podmokłych i likwidowaniu niepotrzebnych cieków wodnych, okresowych badaniach zwierząt, chemicznej dezynfekcji ścieków, unikaniu biwakowania na terenach podmokłych oraz niessania niemytych roślin np. szczawiu, rzeżuchy.


choroby zakaźne choroba motylicza przyczyny choroba motylicza objawy przywrzyca leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach