Łożysko stanowi pewnego rodzaju „skrzynkę kontaktową” pomiędzy matką a płodem. Początek jego tworzenia ma miejsce już w trakcie pierwszego miesiąca ciąży, natomiast w czwartym jest całkowicie ukształtowane.
Zwykle wyścieła tylną lub przednią ścianę górnej części macicy. Jego zadanie to przede wszystkim utrzymywanie płodu w macicy i towarzyszenie głównym procesom fizjologicznym płodu, takim jak: odżywanie, oddychanie i wydalanie.
Łożysko przodujące jest to patologiczny stan towarzyszący ciąży, która rozwija się prawidłowo. O jego obecności kobieta niejednokrotnie dowiaduje się w momencie, gdy pojawi się u niej krwawienie.
Nie zmienia to faktu, iż podstawą diagnozy jest wykonanie badania ultrasonograficznego USG.
W sytuacji, gdy łożysko usadowi się w dolnym odcinku macicy, pokrywając częściowo lub całkowicie wewnętrzne ujście szyjki macicy, mówimy wtedy o łożysku przodującym.
Po pierwszym badaniu USG, które wykaże takie ułożenie łożyska, nie ma powodu do obaw, ponieważ na początku ciąży, takie umiejscowienie łożyska zdarza się stosunkowo często i zazwyczaj nie jest niczym groźnym.
Do czasu porodu może ono samo przesunąć się ku górze. W innym wypadku należy konieczne wykonać cesarskie cięcie, które ze względów bezpieczeństwa dla matki i dziecka powinno być wcześniej zaplanowane.
Objawem tej przypadłości są niebolesne krwawienia. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę pacjentka będzie mogła pozostać w domu, ale powinna ona unikać wysiłku fizycznego, odpoczywać oraz zrezygnować ze współżycia.
W niektórych przypadkach jednak konieczne będzie pozostanie w szpitalu, by ciężarna była pod stałą opieką lekarską.
Przyczyny przodującego łożyska:
- wcześniejsze poronienia
- liczne porody
- zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę
- przebyty wcześniej zabieg łyżeczkowania
Nie należy zwlekać!
W związku, z tym że nawet najmniejsze krwawienie może stanowić zagrożenie, przyszła mama powinna udać się jak najszybciej nawet bez skierowania - do szpitala.
Lekarze poddają pacjentkę obserwacji oraz specjalnym badaniom, których celem jest ustalenie wielkości krwawienia oraz zmian w obrazie USG.
Jeżeli jednak pacjentka obficie krwawi i odczuwa silny ból konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Czasami w przypadku nadmiernego krwawienia konieczne może okazać się dokonanie transfuzji krwi.
W przypadku, kiedy stan kobiety jest poważny, a płód jeszcze nie jest dojrzały, lekarze stosują manewr wyczekiwania. Podaje się wtedy dziecku substancje, które będą zwiększać jego szanse na przeżycie po porodzie.
Gdy krwawienie jest umiarkowane, to zaleca się w takiej sytuacji przyjmowanie leków, pozostanie w łóżku oraz ograniczenie wysiłku fizycznego do niezbędnego minimum. Najlepiej więc by pacjentka pozostała w szpitalu do momentu rozwiązania.
Powrót do listy