40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Przewlekły suchy kaszel

Kaszel, który utrzymuje się ponad 8 tygodni może stanowić objaw poważnej choroby takiej jak astma, choroby refluksowej przełyku lub przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Stanowi wynik nadwrażliwości uszkodzonego wirusem nabłonka dróg oddechowych.
Wrażliwość taka może dawać o sobie znać przy szybkim przepływie powietrza podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, a nawet mowy.
Suchego kaszlu nie można bagatelizować i należy skonsultować się z lekarzem, który ustali i wyleczy jego przyczynę.

Przyczyny suchego kaszlu

Suchy kaszel może być spowodowany także:

  • nadwrażliwością oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych,
  • przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych (również alergicznym),
  • zażywaniem niektórym leków (np. inhibitorów konwertazy, które są stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego),
  • chorobą nowotworową płuc lub oskrzeli.

Kaszel suchy a inne choroby
Suchy kaszel może być również objawem chorób układu krążenia, do których zalicza się zwężenie zastawki dwudzielnej i niewydolność serca. Może być oznaką poważnych nieprawidłowości ze strony tego układu. W tym przypadku leczenie suchego kaszlu polega na leczeniu jego źródła; nie stosuje się leków przeciwkaszlowych. Często się zdarza, że lek stosowany w walce z chorobą układu krążenia może być przyczyną kaszlu. Wtedy konieczna jest zmiana leczenia i zastosowanie innych leków.

Leczenie przewlekłego suchego kaszlu
Leczenie tego schorzenia może być wspierane piciem dużej ilości ciepłych płynów oraz nawilżaniem powietrza w mieszkaniu (poprzez położenie mokrego ręcznika na ciepły kaloryfer). W celu nawilżenia błony śluzowej można także wykorzystać napar z siemienia lnianego, który także stworzy warstwę ochronną. Zaleca się unikanie zimnych i gorących napojów, które mogą przyczynić się jedynie do powiększenia uszkodzeń. Niewskazane jest również picie ostrych i alkoholowych płynów. Przed snem należy również zapewnić odpowiednią temperaturę w sypialni - nie więcej niż 20°C.

Domowym sposobem na złagodzenie kaszlu jest wdychanie oparów z ziół (np. tymianku). Wystarczy zalać zioła wrzątkiem, odczekać kilka minut i wdychać unoszące się opary. Podczas napadu kaszlu można także skorzystać z inhalatora.
Suchy kaszel może, ale nie musi być wynikiem ciężkiej choroby. Najlepiej jednak, w szczególności, gdy kaszel utrzymuje się ponad 8 tygodni, skonsultować go z lekarzem, który wskaże nam przyczynę problemu.


choroby układu oddechowego przyczyny przewlekłego suchego kaszlu co może oznaczać przewlekły suchy kaszel suchy kaszel a inne choroby
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach