45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki zaraz obok nowotworu zalicza się do najczęściej występujących chorób tego narządu. Stanowi ono dosyć skomplikowaną chorobę. Do jej cech charakterystycznych zalicza się ciągły proces zapalny, prowadzący do upośledzenia czynności wewnątrz i zewnątrz wydalniczej trzustki.

Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki

Do głównych zalicza się przede wszystkim:

  • nadużywanie alkoholu,
  • nadużywanie papierosów,
  • przyjmowanie niektórych leków, np.: estrogenów,
  • nieodpowiednia dieta bogata w nasycone tłuszcze TRANS,
  • uwarunkowanie genetyczne.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki

Celem leczenia PZT jest przede wszystkim niwelacja bólu, uzupełnienie niedoboru enzymów trzustkowych i brakujących hormonów.
Na chwilę obecną brak jest jednej sprawdzonej metody leczenia przewlekłego zapalenia trzustki. W sytuacji, gdy choroba jest wynikiem nadużywania alkoholu czy papierosów, należy z nich jak najszybciej zrezygnować. W teorii wydaje się to proste, a w praktyce niestety już nie. Większość chorych to osoby uzależnione, które przed wcześniejszym leczeniem wymagają terapii odwykowej.
Dokuczliwe objawy choroby takie jak: biegunka, bóle brzucha możemy zniwelować poprzez wprowadzenie restrykcyjnej diety. Przede wszystkim należy zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie. Zadbać o częstsze i mniejsze porcje spożywanych posiłków.

Leczenie farmakologiczne

  • leki hamujące wydzielanie soków żołądkowych,
  • leki przeciwbólowe,
  • insulina - podawana w przypadku cukrzycy,
  • preparaty doustne uzupełniające niedobór enzymów trawiennych,
  • preparaty doustne mające na celu uzupełnienie niedobór witamin rozpuszczających się
  • w tłuszczach ? A, D, E, K.

Gdy terapia zachowawcza jest nieefektywna to należy skorzystać z metod inwazyjnych - chirurgicznych, endoskopowych, radiologicznych. Wybór metody uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Ostatecznością jest chirurgiczne usunięcie trzustki.

Tempo rozwoju choroby jest zależne od ekspozycji na palenie tytoniu i alkohol, a także uwarunkowane genetycznie.
Leczenie choroby niekiedy może trwać u pacjenta całe życie. Dochodzić może do okresów wzmożonych objawów nasilenia choroby oraz ich tymczasowego wyciszenia. Niekiedy także pojawić się mogą powikłania, których skutkiem są: torbiele, przetoki czy wodobrzusze. Odpowiednia dieta i unikanie używek z pewnością złagodzą i spowolnią chorobę, a także nie doprowadzą do jej powstania.

Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dbajmy o swoje zdrowie, mamy je tak samo, jak życie, tylko jedno.


choroby układu pokarmowego przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach