40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Przewlekłe zapalenie tarczycy

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak duże konsekwencje może mieć zbagatelizowanie objawów świadczących o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Gdy doświadczasz ciągłego zmęczenia, masz problemy z koncentracją i pamięcią, masz suchą skórę, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Co to jest choroba Hashimoto?
Nazwa choroby pochodzi od japońskiego lekarza, który jako pierwszy opisał to schorzenie. Choroba Hashimto oznacza przewlekłe limfocytowe schorzenie tarczycy, które stanowi schorzenie o charakterze autoimmunologicznym, co oznacza, że układ immunologiczny wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnej tarczycy. W efekcie dochodzi do zapalenia tarczycy, które może rozwijać latami, niszcząc gruczoł i powodując zmniejszanie produkcji hormonów.
Choroba może przebiegać na wiele sposobów, niekiedy osoby z utajoną niedoczynnością tarczycy mogą nie dostrzegać żadnych objawów lub takie, które często bagatelizujemy. Mogą to być między innymi: ból gardła, chrypka, ból szyi lub powiększone wole. Chorobę można wówczas wykryć jedynie na podstawie badań hormonalnych.

Rozpoznanie i leczenie przewlekłego zapalenia tarczycy
W celu potwierdzenia niedoczynności tarczycy konieczne jest przeprowadzenie badań hormonalnych. Po wywiadzie lekarz rodzinny podejmie decyzje o konieczności oznaczenia stężenia TSH. W sytuacji, gdy wynik badania będzie nieprawidłowy (powyżej górnej granicy normy), konieczne jest oznaczenie stężenia wolnej tyroksyny (FT4). Jawną niedoczynność tarczycy rozpoznaje się, jeżeli zwiększonemu stężeniu TSH towarzyszy zmniejszone stężenie FT4. Utajoną (subkliniczną) niedoczynność tarczycy rozpoznaje się, gdy zwiększonemu stężeniu TSH towarzyszy prawidłowe stężenie FT4.
Na chwilę obecną brak jest metody całkowitego wyleczenia przewlekłego zapalenia limfocytowego, które zahamowałoby proces niszczenia tarczycy. W związku z tym proces leczenia polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy. Kluczowym elementem terapii jest stałe i systematyczne przyjmowanie leków, które normalizuje stężenie TSH w organizmie i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należy także pamiętać o kontrolnym oznaczaniu stężenia TSH.


zapalenie tarczycy choroby hormonalne choroba Hashimoto Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy leczenie przewlekłego zapalenia tarczycy Hashimoto
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach