41 433 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 774 produktów w 204 kategoriach

Przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek

Przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek to wynik utworzenia się blizn w nerce po nieleczonym lub zbyt późno leczonym ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek. U dzieci z odpływem pęcherzowo-moczowodowym zmiany takie określane są jako nefropatia refluksowa.

Na chwilę obecną stwierdzono, że zmiany bliznowate w nerkach tworzyć się mogą u dzieci bez jakiejkolwiek wady układu moczowego, w następstwie przebytego w pierwszych latach życia zapalenia układu moczowego. Konsekwencją tego stanu może być przewlekła niewydolność nerek.

Zalecenia ogólne:

  • Ograniczenie aktywności fizycznej nie jest zazwyczaj zalecane.
  • Nie ma specjalnej diety przy braku objawów niewydolności nerek, zalecany jest sok żurawinowy.
  • Wymagana jest współpraca z lekarzem i niebagatelizowanie jego zaleceń, nawet przy braku dolegliwości, stosowanie zaleconych leków odkażających oraz systematyczne zgłaszanie się na wyznaczone badania kontrolne

Leczenie farmakologiczne:

W tym przypadku konieczne jest przewlekłe (miesiące, lata) stosowanie leków o działaniu odkażającym na drogi moczowe. W niektórych przypadkach wskazane jest zażywanie leków zakwaszających mocz.

W sytuacji, gdy przy tej chorobie obecne jest nadciśnienie tętnicze, konieczne jest stosowanie leków obniżających ciśnienie.

W przeciwieństwie do zakażenia ostrego postać przewlekła przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo aż do zaawansowanego stadium przewlekłej niewydolności nerek (ich nieodwracalnego uszkodzenia). Do niecharakterystycznych objawów należą:

  • Pobolewania w okolicy lędźwiowej (czasami obustronne).
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Osłabienie.
  • Długotrwale utrzymujące się zmiany w moczu: niewielki białkomocz, leukocyturia, obecność dużej ilości bakterii w moczu.


choroby układu moczowego Zapalenie nerek objawy przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek przyczyny Przewlekle odmiedniczkowe zapalenie nerek leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 433 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 774 produktów w 204 kategoriach