45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest nieuleczalną chorobą układu oddechowego. Według WHO stanowi ona czwarte najbardziej śmiercionośne schorzenie na świecie.

Na czym polega POChP?

Chorobę tę określa się także jako przewlekły bronchit bądź rozedmę, powoduje ona zwężenie oskrzeli, co z kolei utrudnia właściwy przepływ powietrza, a w efekcie proces oddychania. To choroba postępowa – pewnych zmian zachodzących w płucach nie da się już odwrócić.

Przeobrażenia w POChP, dotyczące oskrzeli i miąższu płuc, prowadzą do patologii w oczyszczaniu oskrzeli, co samo w sobie sprzyja różnego rodzaju zakażeniom. Spowodowane to jest w głównej mierze zaburzeniem pracy rzęsek znajdujących się na nabłonku w dużych oskrzelach.

Przyczyny przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

Specjaliści wskazują, że główną przyczyną jest wzrastające uprzemysłowienie współczesnego świata. Konsekwencją tego jest zwiększenie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, na które, jakby nie patrzeć, jesteśmy narażeni każdego dnia.

Dodatkowo sytuację utrudnia uzależnienie od tytoniu. Nikotynizm spowodował gwałtowny wzrost liczby chorych na wiele odmian chorób układu oddechowego, nie tylko POChP.

Konsekwencje choroby

Warto powtórzyć to jeszcze raz: przewlekła obturacyjna choroba płuc jest nieuleczalna. Procesy zapalne prowadzą do nieodwracalnych zmian strukturalnych w obrębie całego układu oddechowego, takich jak:

  • postępujące niszczenie elementów sprężystych miąższu płuc (m.in. pęcherzyków płucnych),
  • obrzęk błony śluzowej,
  • zwłóknienia i zwężenia światła oskrzeli.

Profilaktyka, czyli co robić, a czego nie?

Choremu zaleca się unikanie kurzu, pyłu oraz dymu. Wizyty w takich pomieszczenia powinny być raz na zawsze wyeliminowane z naszych planów.

Jeżeli ktoś jest palaczem powinien bezzwłocznie zerwać z nałogiem tytoniowym. Nikotynizm tylko
realnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Dodatkowo zarówno osobom uzależnionym, jak i osobom pracującym w dużym zapyleniu, profilaktycznie zaleca się poddawać zabiegom nebulizacji. Dzięki niemu nawilża się i oczyszcza drogi oddechowe przy pomocy roztworu soli fizjologicznej lub wody mineralnej.

Cierpiący na POChP powinni wzmożyć swoją czujność i zacząć lepiej dbać o zdrowie. Zwracajmy uwagę na aktualną pogodę za oknem i do niej dostosowujmy nasz ubiór. Troska o siebie jest najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku.

Na czym polega leczenie?

Kaszel stanowiący jeden z objawów to także reakcja obronna organizmu na zanieczyszczenia. Stosowanie zatem leków niwelujących ten odruch nie jest wskazane.

W leczeniu objawowym tego rodzaju schorzenia najważniejsze są trzy grupy leków. Wszystkie mają za zadanie rozszerzyć oskrzela, zwiększając tym samym tolerancję wysiłku u chorych i zmniejszając zarazem duszności. Są to:

  • teofilina,
  • cholinolityki,
  • beta2-mimetyki.

Zastosowanie leków mukolitycznych oraz antybiotyków, takich jak amoksycylina, kotrimoksazol lub klarytromycyna zalecane jest wyłącznie w stanach zaostrzenia się POChP spowodowanych bakteryjnymi infekcjami dróg oddechowych. Dodatkowo grupa tych pierwszych środków powinna znaleźć się w obszarze zainteresowań wszystkich osób nadal palących.

W sytuacji, gdy pojawi się najcięższa odmiana choroby specjaliści nakazują stosowanie kortykosteroidów wziewnych. Zmniejszają one, na ile są w stanie, częstotliwość zaostrzeń oraz zauważalnie poprawiają jakość życia i możliwość codziennego funkcjonowania.

Bywają także bardzo ciężkie okresy choroby, które wynikają z obniżenia prężności tlenu we krwi. Wówczas absolutną koniecznością jest korzystanie z terapii tlenowej.


choroby układu oddechowego choroba obturacyjna płuc Przewlekła obturacyjna choroba płuc leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach