40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Przewlekła niewydolność wieńcowa

Dusznica bolesna to choroba, dla której charakterystyczne są napady bóli zlokalizowanych w okolicy serca lub mostka, będących wynikiem utrudnienia i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Przyczyny przewlekłej niewydolności wieńcowej:
Zazwyczaj za występowanie tej choroby odpowiedzialna jest miażdźyca, choroba tętnic, a zatem i całego układu sercowo-naczyniowego. W miażdżycy materiał tłuszczowy z krwi odkłada się w postaci blaszek w tętnicach. Blaszki te ulegają powiększeniu zwężając światło naczyń i działając destruktywnie na ich ścianę. Zwężenie światła naczyń wieńcowych spowalnia przepływ krwi płynącej do mięśnia sercowego.

Objawy przewlekłej niewydolności wieńcowej:
Charakterystyczny ból przypominający ściskanie klatki piersiowej, promieniujący do rąk, szyi i szczęki. Dusznica objawia się po wysiłku fizycznym, stresie lub po obfitym posiłku. Ból wywoływany przez dusznicę bolesną ustępuje w spoczynku.

Leczenie przewlekłej niewydolności wieńcowej:
Zmiana stylu życia: dieta, ruch i rzucenia palenia papierosów. Leczenie farmakologiczne: nitraty (nitrogliceryna), beta - adrenolityki oraz antagoniści wapnia - leki te oddziałują na prace serca oraz tętnice wieńcowe. W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego stosuje się leczenie chirurgiczne: angioplastykę - rozszerzanie zwężonych tętnic wieńcowych (tzw. balonikowanie) oraz chirurgiczna operacja pomostowania (by-passy) tętnic poprzez wszczepianie protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych, omijających zwężone miejsce w tętnicy wieńcowej.


choroby serca choroba niedokrwienna serca objawy dusznica bolesna powikłania
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach