45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przewlekła niewydolność krążenia

Przewlekła niewydolność krążenia stanowi powolne, a co za tym idzie przewlekłe narastanie skutków upośledzenia sprawności narządów krążenia, w której zmniejszanie rzutu minutowego serca zależne od wielu przyczyn postępuje powoli - rzut minutowy serca określany jako objętość krwi przepompowanej przez lewą komorę serca do krążenia dużego w ciągu jednej minuty, jest niewystarczający w celu zapewnienia odpowiedniego dowozu krwi do tkanek obwodowych.

Serce nie jest w stanie przepompować odpowiedniej ilości krwi z układu żylnego do krążenia tętniczego. Konsekwencją tego stanu jest wzrost ciśnienia w układzie żylnym, zwiększenie się przekrwienia biernego, czyli zastój krwi w poszczególnych narządach, a krew przepływa w zwolnionym tempie. Krew musi pokonać zwiększone opory dla przepływu obwodowego.

Najczęstszymi objawami przewlekłej niewydolności krążenia są obrzęki i duszności.

Obrzęki są spowodowane nagromadzeniem nadmiernej ilości płynów w przestrzeniach pozakomórkowych oraz w jamach ciała. (np. opłucnej, otrzewnej, worku osierdziowym). Obrzęki dotyczą zazwyczaj kończyn dolnych. Pojawiają się w ciągu dnia; jeśli pacjent chodzi, a znikają w ciągu nocy. Występują również w okolicy krzyżowo-lędźwiowej lub międzyłopatkowej, jeżeli pacjent w przeważającej części dnia leży na plecach. Mają charakter ciastowaty, w miejscu uciśnięcia np. palcem powstaje zagłębienie (dołek), które dość wolno ustępuje.

Duszność polega na subiektywnym odczuwaniu braku tchu, a obiektywnie jest to obserwowany tzw. Krótki oddech. Duszność pochodzenia sercowego ma zazwyczaj charakter wdechowy. Przeważnie odczuwa się trudności we wciąganiu powietrza do dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych. Do takich trudności dochodzi za sprawą istniejącego zastoju krwi w płucach i tworzenia się przesięków poza układ naczyniowy, powodujących zmniejszenie pojemności życiowej płuc.

Pogłębiająca się przewlekła niewydolność krążenia charakteryzuje się narastaniem stopnia duszności i obrzęków. W początkowym okresie dolegliwości te mają charakter przejściowy, nasilają się przeważnie po wysiłku fizycznym.

Pacjenci w schyłkowym okresie przewlekłej niewydolności krążenia stają się coraz bardziej senni, majaczą, mogą spać tylko w pozycji siedzącej.

Leczenie tego schorzenia prowadzi tylko lekarz. W początkowej fazie choroby leczenie odbywa się w domu. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium przewlekłej niewydolności krążenia wymagane jest leczenie szpitalne.


choroby układu krążenia leczenie niewydolności krążenia Przewlekła niewydolność krążenia przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach