40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Przewlekła białaczka limfatyczna

Ze wszystkich rodzajów nowotworów wydaje się, że rak stwarza największe śmiercionośne zagrożenie. Taki fakt jednak nie jest do końca sprawiedliwy. Warto tutaj wspomnieć o białaczce. Stanowi ona równie poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia, co rak. Kolejnym najbardziej popularnym jej typem jest przewlekła białaczka limfatyczna.

Sposób powstawania białaczki limfatycznej
Ten rodzaj schorzenia rozwija się zazwyczaj bardzo wolno. Mimo wszystko czasem w bardziej poważnych przypadkach wzrost choroby może być znacznie szybszy. Białaczka limfatyczna swój początek ma w procesach komórkowych, zachodzących w naszym organizmie.

W naturalnym procesie powstawania komórek możemy mówić o kilku etapach. Pierwotny twór komórkowy może się przekształcić w krwinkę czerwoną, białą lub trombocyt. Oczywiście jest to duże uproszczenie całego procesu. Skupmy się jednak na krwinkach białych. Zwane są one inaczej limfocytami. I tak z limfocytu pierwotnego powstają limfocyty T, B i komórki NK (naturalni zabójcy), które są podstawową częścią układu odpornościowego.
Przy przewlekłej białaczce limfatycznej pierwotne komórki ulegają przeistoczeniu w anormalne limfocyty. Jest ich także bardzo dużo. Powstają one zazwyczaj w kościach. Za przyczynę ich powstawania uważa się różnego rodzaju anomalie genetyczne. Jednak dokładniejsze powody nie są jeszcze dokładnie znane.

Rozpoznanie i leczenie przewlekłej białaczki limfatycznej
Schorzenie to można wykryć poprzez dokładne badanie krwi, które określi ilość limfocytów w organizmie. Z chorobą możemy mieć do czynienia przy nadmiarze białych krwinek. Można także zastosować biopsję szpiku kostnego. To badanie pozwoli określić czy w kościach znajdują się komórki nowotworowe. Jak już zostało wspomniane, to właśnie tam najczęściej się one gromadzą. Kolejną metodą jest tomografia komputerowa lub też inne badania, pozwalające na określenie poziomu białych krwinek.

Białaczkę limfatyczną można leczyć podobnie do innych rodzajów nowotworów. Stosuje się więc chemioterapię oraz, w niektórych przypadkach, naświetlanie szczególnie bolesnych miejsc. Dodatkowo mogą być wymagane transfuzje krwi w celu przywrócenia właściwego poziomu krwinek. Jednak jedyną naprawdę skuteczną metodą na wyleczenie schorzenia jest transplantacja szpiku kostnego lub komórek krwi.
Prognoza na przyszłość i czynniki ryzyka

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, tak i w przewlekłej białaczce limfatycznej, wczesne wykrycie choroby może nam pomóc w zlikwidowaniu schorzenia. Dlatego też bardzo ważne są profilaktyczne badania, szczególnie jeśli w naszej rodzinie stwierdzono wcześniej takie przypadki. Wówczas prognoza na przyszłość może być bardzo optymistyczna.

Wielokrotnie jednak ludzie nie decydują się na profilaktyczne badania, nawet wówczas, gdy występują czynniki ryzyka. Poza wspomnianą już rodzinną historią chorób nowotworowych należy wymienić także wiek. Schorzenie pojawia się przeważnie u osób po 60. roku życia. U młodszych jest dość rzadkie. Można także rozważyć czynniki etniczne i płciowe. Badania wykazały, że przewlekła białaczka limfatyczna występuję najczęściej u mężczyzn pochodzenia europejskiego.
Choć może się wydawać, że nie mamy szans w walce z nowotworami, to jednak watro zaznaczyć, że przypadki śmiertelne zdarzają się przeważnie podczas wykrycia choroby w późniejszym stadium. Nie inaczej jest z przewlekłą białaczką limfatyczną. Warto wiec zainteresować się profilaktyką, szczególnie gdy jesteśmy w grupie ryzyka.


nowotwory objawy białaczki rodzaje białaczki czy białaczkę da się uleczyć
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 344 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach