40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Przerost prostaty

Przerost prostaty stanowi powszechne schorzenie wśród mężczyzn po 50. I 60. roku życia – prawie 70% cierpi z tego powodu. Biorąc pod uwagę fakt, iż społeczeństwo się starzeje, niedługo problem może dotyczyć nawet jego połowy.

Prostata (inaczej gruczoł krokowy) jest odpowiedzialna za produkcję płynu wchodzącego w skład spermy. Dzięki niemu możliwe jest wypłynięcie plemników podczas ejakulacji na zewnątrz organizmu.

Dlatego też gruczoł ten jest tak istotny dla prawidłowej sprawności seksualnej. Mimo wszystko na chwilę obecną nie ma badań, które wykazywałyby powiązanie męskiej płodności ze składem nasienia.

Przyczyny powiększenia prostaty

W przypadku nowo narodzonego chłopczyka prostata nie jest większa od ziarnka grochu. Wraz z tym, jak organizm się rozwija, ona także rośnie. W wieku dojrzewania dochodzi do jej gwałtownego wzrostu - powiększa się dwukrotnie w stosunkowo niedługim czasie (od sześciu do dwunastu miesięcy).

Jest to najprawdopodobniej spowodowane męskim hormonem – testosteronem. W późniejszych latach prostata rośnie zdecydowanie wolniej, by u około trzydziestoletniego mężczyzny osiągnąć swoją docelową wielkość.

Gdyby jej zmiany kończyły się w tym momencie, to panowie nie mieliby z nią żadnych problemów. Niestety prostata może zacząć się starzeć nawet u mężczyzn będących w kwiecie wieku.

Takie zjawisko określa się gruczolakiem stercza lub łagodnym rozrostem prostaty i cechuje go to, że gruczoł ponownie się powiększa. W trakcie tego okresu pojawiają się przykre objawy. Nie każdy mężczyzna odczuwa dolegliwości związane z tym zjawiskiem.

U niektórych prostata, mimo że się powiększyła, nie przeszkadza w niczym i mężczyzna nawet nie zdaje sobie sprawy, że w jego organizmie zachodzą takie zjawiska. Jednak niestety zdecydowana większość męskiej populacji cierpi z tego powodu.

Leczenie przerostu prostaty

Leczenie jest uzależnione od stopnia przerostu gruczołu. W przypadku łagodnego stadium wystarczy zastosować preparaty roślinne. Najpopularniejsze są takie, które zawierają wyciąg z amerykańskiej palmy karłowatej, pestek dyni, korzenia pokrzywy lub kory śliwy afrykańskiej.

Są one powszechne, ponieważ nabyć je można bez recepty i zazwyczaj nie wywołują skutków ubocznych. Jednak ich działanie nie zostało zbadane do tego stopnia, by móc zapewnić chorego o stuprocentowej mocy działania.

Jeżeli objawy nasiliły się do tego stopnia, że zaburzają normalne codzienne funkcjonowanie, należy zastosować środki farmakologiczne. Te są dokładnie przebadane, a ich skuteczność została udokumentowana. Przepisywane są przez specjalistę, który dobiera odpowiedni lek do indywidualnych potrzeb pacjenta.


gruczoł krokowy choroby układu rozrodczego Przerost prostaty leczenie Przerost prostaty przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach