40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Przekwitanie

Przekwitanie (klimakterium, menopauza) jest procesem, w którego trakcie dochodzi do wygasania czynności gruczołów płciowych u kobiet. Stan taki dotyka każdej kobiety w wieku od 40 do 58 lat i zależne to jest od jej indywidualnych preferencji oraz trybu życia. W przypadku mężczyzn przekwitanie (andropauza) występuje przeważnie 55 a 60 rokiem życia i jest mniej burzliwe.

W organizmie kobiety przekwitanie wiąże się z wielkimi zmianami, których naturalnie nie da się uniknąć: ustanie miesiączkowania i zdolności rozrodczej.

Zmniejszona czynność jajników powoduje zaburzenia w całym układzie gruczołów wewnętrznego wydzielania, co ma swój wpływ na cały ustrój kobiety.

W jajnikach dochodzi do zaprzestania dojrzewania komórek jajowych i skutkiem tego jest zatrzymanie produkcji progesteronu. W trakcie kolejnego etapu zaniku czynności jajników ustaje wytwarzanie w nich estrogenów

Zmiany te są bardzo uciążliwe dla wielu z nich, źle wpływają na ich ogólne samopoczucie. Wszystko to jest spowodowane zmniejszającą się stopniowo ilością hormonów, które do tej pory zarządzały całą gospodarką organizmu.

W związku z takim stanem kobiety zaczynają się źle czuć, są przygnębione, drażliwe, odczuwają nagłe uderzenia gorąca, doskwiera im bezsenność oraz zaburzenia koncentracji i pamięci.

Dopiero po upływie kilku lat organizm zaczyna „akceptować” ten spadek ilości hormonów płciowych.

Sygnałem tego, że zakończył się naturalny proces zmian hormonalnych, jest ustąpienie nieprzyjemnych skutków ubocznych, jakie towarzyszą menopauzie.

Stan taki nie przychodzi nagle, ale rozwija się przez kilka lat, dlatego też menopauzę rozróżnić można na dwie fazy: perimenopauzę (okres okołomenopauzalny) i postmenopauzę (okres pomenopauzalny).

Perimenopauza to czas, kiedy stężenie hormonów stopniowo zaczyna się zmieniać. Okres ten może trwać kilka lat, zwykle 4 lub 5, a nawet dłużej. Zazwyczaj jest to faza wstępna menopauzy.

Postmenopauza natomiast określa pierwsze lata wystąpienia rzeczywistej menopauzy. Poprzedza ją całkowity zanik cyklu menstruacyjnego, który trwa przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy.

Istnieje kilka metod, dzięki którym można zwalczać niektóre objawy klimakterium:

  • regularne ćwiczenia
  • unikanie czynników wyzwalających falę gorąca, takich jak picie gorących napoi czy pikantnej żywności oraz
  • przebywania w wysokiej temperaturze
  • chodzenie spać o tej samej porze
  • relaksowanie się i odpoczynek w ciągu dnia
  • unikanie papierosów, oraz kofeiny
  • jedzenie mniej obfitych posiłków
  • odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych

Dodatkowo w profilaktyce i leczeniu dolegliwości okresu menopauzalnego korzysta się przeważnie z hormonalnych terapii zastępczych. HTZ oparte jest na przyjmowaniu preparatów z grupy estrogenów i gestagenów.

Nim jednak kobieta zdecyduje się na HTZ, powinna poznać wskazania i przeciwwskazania tej terapii, ponieważ ma ona liczne ograniczenia i nie u każdej kobiety może być stosowana.

Terapia musi być prowadzona pod stałą kontrolą lekarza.

Z terapii hormonalnej korzysta się także w przypadku leczenia andropauzy. Mężczyznom podawany jest testosteron, dzięki któremu zwiększa się ich poczucie wartości oraz ogólna energia życiowa.

Dodatkowo testosteron ma także wpływ na zwiększenie gęstości kości, masy mięśniowej oraz siły. Podobnie jak u kobiet, tak i u mężczyzn mogą istnieć przeciwwskazania do stosowania terapii hormonalnej, dlatego bardzo ważna jest konsultacja lekarska.


menopauza klimakterium choroby układu rozrodczego utrata zdolności rozrodczej, Przekwitanie postępowanie Przekwitanie profilaktyka
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach