45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Pryszcze

Trądzik pospolity to bardzo częste schorzenie skóry. W okresie dojrzewania występuje w różnych odmianach klinicznych u większości młodzieży. W przypadku dziewcząt szczyt zachorowań przypada na okres między 14. a 17. rokiem życia, a u chłopców pomiędzy 16. a 19. rokiem życia.

U większości (80%) chorych zmiany ustępują w 22.-23. rokiem życia. Ocenia się, że u 85% pacjentów z trądzikiem występuje łagodna postać choroby, a u 15% - ciężka.
Istnieje wiele czynników mających wpływ na powstawanie trądziku. Zalicza się do nich łojotok, zaburzenia rogowacenia naskórka przy ujściu mieszka włosowego, aktywność hormonów płciowych, zakażenia bakteryjne.

Do tej pory nie udało się wyjaśnić udziału czynników genetycznych w patogenezie trądziku. Przypuszcza się, że nadmierne wydzielanie łoju i rogowacenie ujść mieszków włosowych mogą być cechami dziedziczonymi. Jeżeli oboje rodzice chorowali na trądzik, to istnieje 50% szans to, że ich dziecko również zachoruje.

Stres to istotny, choć nie w pełni zbadany czynnik mający wpływ na zaostrzenie tej choroby. Związane to jest zapewne z wyrzutem steroidów nadnerczowych, które oddziałują na czynność gruczołów łojowych. Zaostrzenia zmian trądzikowych obserwuje się tylko u części chorych, wyłącznie po pewnych produktach (czekolada, kakao, marynaty, przyprawy). Nasilenie łojotoku i trądziku następuje pod wpływem nikotyny. Z kolei umiarkowane kąpiele słoneczne u większości chorych wydają się korzystne.

Wykwity trądzikowe dzieli się na niezapalne (zaskórniki otwarte i zamknięte) oraz zapalne (grudki, krosty, guzy, cysty i torbiele ropne).

Łagodne postacie wymagają jedynie leczenia miejscowego, w ciężkich stosuje się leczenie skojarzone - zewnętrzne i ogólne. Leczenie ogólne trądziku obejmuje antybiotykoterapię, leczenie hormonalne, pochodne witaminy A, rzadziej kortykosteroidoterapię, niesterydowe leki przeciwzapalne, sporadycznie szczepionki i autoszczepionki.

Celem leczenia trądziku jest:

  • zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu przymieszkowemu,
  • zahamowanie rozwoju Propionibacterium acnes,
  • zmniejszenie łojotoku.

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym, a w umiarkowanej postaci trądziku może trwać nawet 4-6 lat.

W przypadku ciężkich postaci leki miejscowe należy kojarzyć z terapią ogólną. Po zakończeniu terapii doustnej zaleca się stosowanie podtrzymującej terapii miejscowej.

Leczenie ogólne trądziku polega na stosowaniu antybiotykoterapii, leczenia hormonalnego, pochodnych witaminy A, rzadziej kortykosteroidoterapii, niesterydowych leków przeciwzapalnych, sporadycznie szczepionek i autoszczepionek.


choroby skóry wypryski na twarzy domowe sposoby na trądzik jak wygląda trądzik
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach