40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Promienica

Aktynomikoza lubi promienica to choroba chorobą zwierząt, która pojawić się także może u ludzi. Schorzenie to rozwija się powoli. Za jego powstawanie odpowiedzialne jest zakażenie beztlenowymi mikroaerofilnami, gram-dodatnimi bakteriami z rodzaju promieniowców: actinomyces, actinobacillus.

Aktynomikoza jest chorobą niebolesną, wysiękową, ziarniniakową. W przypadku człowieka za chorobę odpowiedzialne są gatunki Actinomyces: Actinomyces israelii, Actinomyces naeslundii, Actinomyces viscosus i Actinomyces odontolyticus. Wszystkie gatunki tych bakterii to naturalni komensale, które bytują w jamie ustnej człowieka, w jego układzie oddechowym oraz w przewodzie pokarmowym i stają się patogenne dopiero w środowisku beztlenowym. Oznakę choroby stanowią guzki, powiększające się w jej trakcie i tworzące duże guzy, które wywołują rozrost łącznotkankowy, a także powstawanie przetok. Zazwyczaj guz zlokalizowany w promienicy stanowi twardy naciek składającym się z mnogich, niewielkich, połączonych z sobą ropni, które tworzą tzw. kolonie promieniowca. Aktynomikoza szerzy się przez ciągłość, dość rzadko szerzy się drogą krwionośną. Do zmian promieniczych w przypadku ludzi dochodzi głównie w obrębie głowy i szyi, a u zwierząt: u świń w gruczołach mlecznych, u bydła na głowie (w kościach szczęk, na języku). Na tę chorobę można cierpieć przez lata. Jej nazwa pochodzi od promienistego układu nitek bakterii chorobotwórczych. Wyróżniamy 4 postaci aktynomikozy: szyjno-twarzową, piersiową, brzuszną oraz moczowo-płciową, jednakże postać szyjno-twarzowa stanowi ponad 50% wszystkich przypadków.

W promienicy brzusznej występują dolegliwości takie jak bóle brzucha, gorączka, wymioty, biegunka lub zaparcia. Dochodzi także do postępującego wyniszczenia za sprawą niedrożności jelit i powstania przetok jelitowych. Promienica szyi i twarzy rozpoczyna się małym, płaskim, twardym naciekiem w jamie ustnej lub na szyi. Ten naciek mięknie, tworząc przetoki, w których występuje charakterystyczna treść z ziarnami. Aktynomikoza może szerzyć się na język, gardło, kości czaszki i mózg. Jeśli dotrze do płuc, zmiany takie przypominają gruźlicę. Powodzenie leczenia zależy od wczesnego rozpoznania. Najlepsze rokowanie jest w postaci aktynomikozy twarzy i szyi.


choroby zakaźne leczenie promienicy promienica przyczyny powikłania po promienicy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach