45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Prolaktynoma

Prolaktynomą określa się niezłośliwego gruczolaka przysadki z komórek laktotropowych, który wydziela w nadmiarze prolaktynę. Nadmierna ilość prolaktyny może być przyczyną nadczynności przysadki, składową zespołu policystycznych jajników albo prolaktynomy właśnie.

Prolaktynoma występuje 5-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest najczęstszym guzem przysadki u kobiet w okresie przedmenopauzalnym, występuje u nich w postaci mikrogruczolaka. Jako makrogruczolak występuje u mężczyzn. Częstość występowania spośród wszystkich gruczolaków przysadki wynosi 25 - 40%.

Nadmierna ilość prolaktyny, która wytwarzana jest przez przedni płat przysadki odpowiada za upośledzenie pulsacyjne wydzielania podwzgórzowej gonadoliberyny. Dodatkowo nadmierna ilość tego hormonu skutkuje zablokowaniem receptorów gonadotropowych w gonadach. W efekcie dochodzi do zablokowania u kobiet pęcherzyka Graffa i niedoboru hormonów płciowych. W przypadku mężczyzn skutkiem jest niedobór testosteronu.

Podstawę rozpoznania stanowi wywiad. Zawsze obowiązuje badanie ginekologiczne i badanie piersi u kobiet. W przypadku makrogruczolaków występują objawy związane z rozrastaniem guza. Czasem zalecane jest przeprowadzenie badania okulistycznego z oceną pola widzenia.

Występowanie tego schorzenia można stwierdzić za pomocą badania krwi na ilość prolaktyny z tak zwanym obciążeniem. Najpierw pobierana jest próbka krwi, a następnie pielęgniarka podaje pacjentowi tabletkę, powodującą to, że organizm wydziela o wiele więcej prolaktyny. Po upływie godziny pobierana jest druga próbka krwi. Wyniki są porównywane. W sytuacji, gdy ilość prolaktyny bardzo wzrosła po podaniu tabletki, istnieje szansa, że guzka nie ma, ponieważ on sam nie daje się stymulować, tzn. nie powinien zareagować na tabletkę. Jednakże to badanie nie dostarcza 100% pewności.

Pozostałe badania wykonywane w diagnozowaniu tej choroby to rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, badanie radiologiczne czaszki celowane na siodło tureckie ma znaczenie wyłącznie w przypadku makrogruczolaków.

W sytuacji, gdy pojawią się objawy kliniczne związane z nadmiarem prolaktyny, leczeniem z wyboru jest podawanie agonistów receptora dopaminowego. Dzięki tym lekom możliwe jest zwalczanie objawów hiperprolaktynemii, a także przywrócenie prawidłowego miesiączkowania u kobiet oraz potencji u mężczyzn. Po dłuższym przyjmowaniu leków stwierdza się zmniejszenie rozmiarów guza. Głównym lekiem jest bromokryptyna. Niestety często występują po niej objawy niepożądane takie jak nudności, zawroty głowy, zaburzenia snu.

Jeśli leczenie za pomocą farmakoterapii nie daje spodziewanego wyniku, chorzy są kwalifikowani do leczenia operacyjnego. Polega ono na usunięciu guza.

Rokowanie co do życia jest dobre. Leczenie w ponad 80% doprowadza do całkowitego ustąpienia guza. Jeśli zaprzestaniemy leczenia, możemy doprowadzić do nawrotu choroby.


nowotwory gruczolak przysadki guz przysadki Prolaktynoma leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach