40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Próchnica zębów

Próchnica to inaczej rozkład tkanki zębowej wraz z powstawaniem ubytków. W powstałej jamie dochodzi do zakażenia miazgi zęba. Skutkiem takiej infekcji jest uszkodzenie naczyń krwionośnych i zębów i prowadzi to do śmierci zęba. Przyczyną próchnicy są kwasy powstałe wskutek działania bakterii w płytce nazębnej.

Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, ale mimo wszystko leczenie dzięki leczeniu można powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest przede wszystkim zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom.

Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Przeważnie w tym celu wykorzystywane materiały to amalgamat srebra, glass-ionomery i różne kompozyty.
W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego.


choroby zębów przyczyny próchnicy powikłania próchnicy próchnica zebów leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach