40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 573 produktów w 205 kategoriach

Porodowe uszkodzenie splotu ramiennego

Porodowe uszkodzenie splotu ramiennego jest wynikiem zaburzeń powstałych w trakcie porodu. Ich przyczyną najczęściej jest bezpośredni ucisk splotu, jego rozciągnięcie a czasami także wyrwanie korzeni z rdzenia kręgowego.
U noworodków mechanizm uciskowy zachodzi podczas przyparcia bocznej powierzchni szyi dziecka do spojenia łonowego matki, uciskiem owiniętej wokół szyi pępowiny, nieprawidłowo nałożonych kleszczy lub wytaczania barków bardzo dużego noworodka.

Istnieją trzy typy porażenia:

Typ górny, inaczej porażenie Erba – porażenie górnej części splotu ramiennego, dochodzi do niego u około 60% przypadków, specyficzna w tym przypadku jest bezwładnie leżącą górną kończyna wzdłuż tułowia. Dziecko może jedynie ruszać dłonią oraz zginać staw łokciowy.
Typ dolny, inaczej porażenie Klumpkego – występuje w 5% przypadków, obejmuje jedynie mięśnie ręki i palców, z tego powodu jest trudniejsze do zdiagnozowania, dziecko pozbawione jest czynności chwytnej, ustawienie palców zależne jest od przewagi czynnych mięśni, przy tym typie uszkodzenia zwykle występuje tzw. Zespół Hornera.
Porażenie całkowite – cała kończyna jest uszkodzona, brak jakichkolwiek ruchów, charakterystyczne zasinienie i zwiększona potliwość skóry, skrócenie i zmniejszenie ręki oraz dłoni, rokowania są złe.

Istnieją trzy okresy następstw okołoporodowego uszkodzenia splotu ramiennego:

wczesny – trwający do 3 miesiąca życia. Najobszerniejsze porażenia. Okres bezpośrednich następstw urazu oraz regeneracji nerwów
cofania porażeń – trwający od 3 miesiąca do końca 1 lub 2 roku życia. W przypadku odpowiedniej terapii w tym okresie można uzyskać najbardziej intensywne cofanie się porażeń
utrwalonych porażeń – od 2 roku życia. W tym wieku porażenia praktycznie już się nie cofają

Leczenie dobierane jest do charakteru uszkodzenia. W jego trakcie stwarza się jak najlepsze warunki do regeneracji uszkodzonych nerwów oraz zapobiega się powstawaniu przykurczu przywiedzeniowemu.

Uszkodzoną kończynę należy trzymać uniesioną do góry, unieruchamia się ją w specjalnej szynie tekturowej lub gipsowej. Kilkakrotnie w ciągu dnia zdejmuje się szynę w celu wykonania ćwiczeń ruchów w pełnym zakresie. W celu poprawienia ukrwienia, przed ćwiczeniami stosuje się ciepłe okłady.


choroby układu nerwowego Porodowe uszkodzenie splotu ramiennego leczenie Porodowe uszkodzenie splotu ramiennego przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 530 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 573 produktów w 205 kategoriach