45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Porażenie prądem elektrycznym

Działanie prądu elektrycznego na organizm człowieka opiera się przede wszystkim na pobudzeniu układu nerwowego i mięśni. W trakcie oddziaływania prądu na organizm mogą pojawić się skurcze w: mięśniach szkieletowych i sercu, mięśniach ramienia i dłoni (tzw. przyklejenie się do przewodu). Ustępują one dopiero po wyłączeniu prądu.
Poprzez oddziaływanie prądu na serce, może dojść do zaburzenia jego rytmu, a nawet zatrzymania akcji serca. Skurcze mięśni natomiast powodują upadek i mechaniczne uszkodzenia ciała. Efektem działania prądu na mózg, w pewnych okolicznościach, jest utrata przytomności i bezdech. W niektórych przypadkach występuje także oparzenie skóry.

Negatywne skutki styczności tkanek ze źródłem prądu elektrycznego spowodowane mogą być np. przepływem prądu o wartości powyżej około 1 miliampera. Prąd taki przepłynąć może przez ciało ludzkie w sytuacji, gdy sucha skóra zetknie się np. z przewodem elektrycznym pod napięciem przekraczającym około 100 woltów, ale nawet znikome zawilgocenie skóry może być przyczyną wystąpienia zauważalnych (choć na ogół niegroźnych dla życia i zdrowia) efektów porażenia już przy napięciach niższych (daje się to np. dostrzec jako mrowienie przy dotykaniu mokrymi palcami przewodów podłączonych do sieci telefonicznej, w której występuje napięcie tylko 48 V). Wilgotne błony śluzowe są jeszcze bardziej podatne na przepływ prądu, w związku z tym dotknięcie np. językiem końcówek zwykłej płaskiej baterii elektrycznej o napięciu 4,5 V odczuwane jest jak szczypanie w język, a dotknięcie w ten sam sposób biegunów bateryjki 9-woltowej jest już związane z nieprzyjemnymi odczuciami.

Do zgonu dochodzi w wyniku zatrzymania krążenia krwi wskutek migotania komór serca. Osoba porażona prądem elektrycznym pada nagle nieprzytomna, kurcząc przy tym gwałtownie ręce; zazwyczaj w takiej zaciśniętej dłoni znajduje się przewód elektryczny. W miejscu zetknięcia z prądem obserwujemy oparzenie skóry, niekiedy bardzo rozległe. Istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Obserwacja szpitalna jest konieczna.


choroby układu krążenia rehabilitacja po porażeniu prądem powikłania po porażeniu prądem
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach