40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 699 produktów w 204 kategoriach

Porażenie połowicze

Porażenie połowicze lub inaczej określana hemiplegia stanowi niedowład mięśni jednej połowy ciała. Schorzenie to jest wynikiem upośledzenia drogi korowo- rdzeniowej mózgu, objawy powstają natomiast po przeciwnej stronie, niż ta gdzie powstał uraz (to wynik skrzyżowanej budowy kory rdzeniowej).

Przyczyny porażenia połowiczego
Istnieje wiele przyczyn tego stanu i w wielu przypadkach są trudne w diagnozowaniu. Schorzenie następuje przeważnie po zawale mózgu (najczęściej u ludzi starszych), krwotoku do jamy czaszki, udarze mózgu, bądź na skutek rozwijającego się guza. Inne przyczyny to także stwardnienie rozsiane, ropień, zapalenie opon mózgowych. Występuje także u dzieci (w tym najczęściej u wcześniaków).

Diagnostyka porażenia połowiczego
Schorzenie objawia się przede wszystkim niedowładem mięśni (częściej górnych kończyn). Początkowe osłabienie z czasem prowadzi do całkowitego porażenia (wiotczenia lub sztywnienia konkretnych partii ciała). Leczeniem zajmuje się neurolog, a diagnoza często nie należy do łatwych. Wyzwaniem może być między innymi lokalizacja źródła problemów. Po wykonaniu wielu badań takich jak TK MR następuje leczenie i rehabilitacja.

Postępowanie w przypadku porażenia połowiczego
Cechą charakterystyczną hemiplegii są różne rokowania. Od dobrych, przy zapaleniu rdzenia, po znacznie gorsze w razie jego urazów. W trakcie leczenia należy wykluczyć istnienie innych chorób, jak na przykład guza mózgu, który o ile się rozrasta, może być przyczyną postępowania porażenia. Jest to jedyny taki przypadek, wówczas niezbędna jest operacja chirurgiczna. Przy innych sytuacjach, porażenie nie zwiększa swej intensywności i zasięgu. Istotny jest fakt, iż ograniczenie ruchów pacjenta może stać się źródłem wielu powikłań. Najczęstszymi i zrozumiałymi są trudności w zachowaniu chorego (irytacja, złość, depresja). Dlatego bardzo ważne jest niezwłoczne podjęcie rehabilitacji.

Rehabilitacja przy porażeniu połowiczym
Trwa zwykle parę lat (w zależności od stopnia i intensywności porażenia) dzieląc się na trzy etapy. Do pierwszego zalicza się rehabilitację bierną i czynno-bierną. Polega na nauce koordynowaniu podstawowych ruchów kończyn początkowo w pozycji leżącej, następnie siedzącej i stojącej. Druga część leczenia zawiera ćwiczenia oporowe i koordynacji. Dopiero potem przechodzi się do nauki chodzenia.

Sprawność odzyskuje się szybciej w kończynach dolnych. O wiele trudniejsze jest przywrócenie jej w ruchach rąk. Dlatego ostatnim etapem jest właśnie rehabilitacja palców i dłoni.

Leczenie przeprowadzane jest zazwyczaj indywidualne dla konkretnych przypadków pacjentów. W tym przypadku istotne jest dobranie odpowiedniego specjalisty, zajmującego się leczeniem w sposób profesjonalny, ale także posiadającego umiejętność mobilizacji chorego. Należy pamiętać, iż nagła utrata sprawności może być przyczyną rezygnacji i utraty wiary w siebie. Dlatego stały doping odgrywa w takich przypadkach bardzo ważną rolę.

Niezmiernie trudne jest stwierdzenie, w jakim czasie chory odzyska sprawność i jaki będzie przebieg tej choroby. Wiąże się to, z tym że u każdego pacjenta przebiega ona nieco inaczej. Czasem wola walki staje się źródłem całkowitego odzyskania sprawności, nieraz częściowego. Jedynie silne zaburzenia psychiczne (depresja) mogą znacznie opóźnić bądź nawet zniwelować istnienie jakichkolwiek efektów. Wówczas poza interwencją neurologa i rehabilitanta, niezbędna jest konsultacja psychologiczna.


choroby układu nerwowego przyczyny porażenia połowiczego porażenie połowicze - postępowanie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 770 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 699 produktów w 204 kategoriach