45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poporodowe zapalenie tarczycy

Mianem poporodowego zapalenia tarczycy określa się rzadką chorobę powstającą w trakcie pierwszego roku po urodzeniu dziecka u kobiet, które nigdy nie cierpiały na tarczycę. Schorzenie to stanowi zaburzenie czynności tarczycy w postaci niedoczynności lub nadczynności tarczycy bądź też nadczynności przechodzącej w niedoczynność.

Choroba dotyka około 5% kobiet po porodzie.

Objawy tej choroby trudno rozpoznać. Dzieje się tak dlatego, że są to typowe objawy kobiet, które urodziły dziecko i znalazły się w nowej sytuacji życiowej: lęk, bezsenność, rozdrażnienie, zmęczenie, depresja poporodowa.

Nadczynność tarczycy występuje pomiędzy pierwszym a szóstym miesiącem po porodzie i jej okres trwania to zazwyczaj dwa miesiące. Charakterystyczne objawy to osłabienie, kołatanie serca, szybki spadek wagi, nietolerancja ciepła, niepokój, rozdrażnienie.

Do niedoczynności tarczycy dochodzi pomiędzy trzecim a ósmym miesiącem po porodzie. Jeśli faza nadczynności poprzedza ją – to wtedy występuje ona wcześniej. Niedoczynność może trwać od czterech do sześciu miesięcy. W jej trakcie kobiety odczuwają zmęczenie, zakłócenie koncentracji, ogólne rozbicie, osłabienie, zaburzenia pamięci, zaparcia i depresję.

W nadczynności tarczycy u kobiet z poporodowym zapaleniem tarczycy pozytywny skutek odnosi podawanie propranololu. Czas leczenia dochodzi do dwóch miesięcy.

Sposób postępowania w niedoczynności tarczycy jest uwarunkowany stopniem nasilenia się objawów i od tego, czy kobieta w najbliższym czasie planuje ponowną ciążę. Słabe objawy w momencie nieplanowania kolejnego potomka nie wymagają natychmiastowego leczenia, jednak w tym przypadku zaleca się częste kontrole u lekarza. Jeżeli mimo wszystko kobieta chce zajść w ciążę bądź ma bardzo rozwinięte objawy niedoczynności tarczycy, zaleca się leczenie lewotyroksyną.

Zalecane jest regularne monitorowanie kobiet, które zachorowały na poporodowe zapalenie tarczycy ze względu na możliwość utrzymania się trwałego zaburzenia.

Profilaktyka:
Według badań, selen regularnie przyjmowany przez kobiety pomaga w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia poporodowego zapalenia tarczycy.


choroby hormonalne zaburzenie czynności tarczycy Poporodowe zapalenie tarczycy leczenie niedoczynności tarczycy
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach