45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Polipy przewodu pokarmowego

Polipami przewodu pokarmowego określa się twory, które rosną w kierunku środka przewodu pokarmowego. Rozróżnia się je na zwykle albo wrodzone. Te należące do drugiej grupy są pierwotne, a drugie można nabyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich posiadania w przewodzie pokarmowym.

Wyglądem początkowo mogą przypominać nowotwór taki jak np. tętniak. Gdy polipy ulegną owrzodzeniu, niezbędne jest wykonanie operacji. Ruchy perystaltyczne i przesuwanie się treści pokarmowej mogą drażnić bezpośrednio powierzchnię polipa lub całą jego masę przez ocieranie i pociąganie wzdłuż szypuły. Polipy często można dopiero wykryć po wykonaniu badania kolonoskopowewgo. W diagnostyce stosowane są badania endoskopowe. Pozwalają one na stwierdzenie obecności polipa w przewodzie pokarmowym. Usunięcie takiego guzka następuje wtedy za pomocą elektrokoagulacji.

W związku, z tym że ta dolegliwość nie daje żadnych konkretnych objawów, wykrywana jest bardzo często przypadkowo. W niektórych przypadkach może dojść do niewielkiego krwawienia, które jednak może być stwierdzone dopiero po badaniach laboratoryjnych. Nawracające krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego przeważnie występuje jako domieszka krwi w wydalanym stolcu. Nawet w sytuacji, kiedy stwierdzi się już obecność takiego guzka, nie można dokładnie ustalić jaki czas znajdował się w przewodzie pokarmowym. Przyczyna tego stanu jest to, że polipy rosną w różnym tempie.

Częstość ich występowania i liczba wzrastają wraz z wiekiem. Polipy zazwyczaj nie stanowią zagrożenia, usuwa się je w czasie zabiegu kolonoskopii. Mogą występować pojedynczo, ale także pojawiać się jako mnogie w przebiegu zespołu polipowatości. Jeśli chodzi o te występującą pojedynczo, to są to zazwyczaj polipy młodzieńcze, które nie przekształcą się w nowotwór, nie jest także prawdopodobne, że pojawią się ponownie po usunięciu.

W sytuacji, gdy pojawi się zespół polipowatości, to stwarza się ryzyko przemiany nowotworowej. Zaostrzenie dolegliwości można załagodzić poprzez odpowiednią dietę. Polipowatość przewodu pokarmowego typu wrodzonego może występować rodzinnie. Najgorsze rokowania stawiane są, gdy takie mnogie zmiany wystąpią u małych dzieci.


polipy choroby układu pokarmowego polipy przewodu pokarmowego leczenie Polipy przewodu pokarmowego przebieg
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach