40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Polipy nosa

Polipy nosa, które są niewielkimi uwypukleniami błony śluzowej nosa, przeważnie występują jako następstwo stanu zapalnego. Szacuje się, że występują u około 4% ludzi na świecie. Przeważnie u osób dorosłych około 40 roku życia. Schorzenie to pojawia się bardzo rzadko u dzieci.

Objawy, które towarzyszą temu schorzeniu to m.in. kichanie i wodnista wydzielina cieknąca z nosa. Mimo że narośla te nie są duże, to mogą przyczyniać się do całkowitej niedrożności nosa skutkującej nawet zanikiem węchu. Groźnym powikłaniem polipów nosa może być rozdęcie i zniszczenie kości nosowych.

Polipy mogą być także przyczyną utrudnionego oddychania przez nos. Wówczas człowiek oddycha głównie w nocy, przez usta i wdychane powietrze omija naturalny filtr, jakim jest nos, co może się przyczyniać do zakażeń górnych dróg oddechowych. Czasami polip może zamykać połączenie do zatoki przynosowej i być przyczyną częstych zapaleń zatok. U dzieci polipy nosa mogą być przyczyną zapalenia ucha środkowego.

Choroba ta dotyka często pacjentów z towarzyszącym schorzeniem dróg oddechowych. W leczeniu stosuje się kriochirurgię, używa się także lasera. Jeśli przeprowadzi się tylko samą polipektomię (usunięcie samego polipa) to prawdopodobieństwo nawrotu schorzenia może wynosić nawet 40%.


choroby układu oddechowego polipy nosa leczenie przyczyny polipow w nosie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 719 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach