40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Polipy macicy

Polipy macicy to niewielki fragment przerośniętej śluzy błony macicy, który nie ulega zezłośliwieniu. Przyczyny występowania tego rodzaju narośli nie są do końca poznane. Uważa się, że wpływ na ich powstawanie ma w niektórych przypadkach zwiększa zaburzona równowaga hormonalna, w tym podwyższone stężenie estrogenów.

Polipy mogą nie powodować żadnych dolegliwości. W niektórych przypadkach pojawiają się upławy, krwawienie międzymiesiączkowe, a także tzw. plamienia, przede wszystkim po stosunku (tzw. krwawienia kontaktowe). Innym razem polipy wywołują bóle podobne do porodowych. Dodatkowo może pojawić się stan zapalny.

Polip szyjki macicy jest usuwany w trakcie zabiegu określanego jako ablucja i wykonywany jest po decyzji pacjentki. Metodą usuwania polipów endometrialnych macicy (wykrywanych za pomocą USG) jest przeprowadzenie zabiegu przy pomocy histeroskopu, który umożliwia zlokalizowanie i usunięcie guzka.

Czasami wykonuje się także tzw. łyżeczkowanie. Polega ono na włożeniu do zewnętrznego ujścia szyjki macicy narzędzia przypominającego wyglądem łyżeczkę i zeskrobaniu próbki polipa, która wykorzystywana jest potem w badaniu histopatycznym.
choroby układu rozrodczego polip polipy macicy przyczyny leczenie polipów macicy krwawienie międzymiesiączzkowe
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach