40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Polipy jelita

Polipy jelita to uwypuklenia błony śluzowej, które wrastają do światła jelita. Przeważnie występują w postaci gruczolaków. Istnieją ich dwa rodzaje: płaskie i te, które tworzą szypułki. Powstający guzek może mieć rozmiar od kilku do kilkudziesięciu milimetrów.

Objawem polipów jest krwawienie z odbytnicy, które może być jawne, bądź ukryte. Im większe są rozmiary narośli, tym większe jest krwawienie. W niektórych przypadkach jest także obecny śluz w kale.

Im większe rozmiary polipów i innych guzów jelita, tym większa szansa, że zmienić się mogą w raka. Wyjątkowo duże ryzyko rozwoju raka występuje w przypadku uwarunkowanej czynnikami wrodzonymi predyspozycji do tworzenia się polipów: w wieku trzydziestu lat wynosi ono pięćdziesiąt procent, a w wieku czterdziestu lat odnotowuje się już nawet dziewięćdziesiąt procent.

W celu zdiagnozowania tego schorzenia przeprowadza się badanie endoskopowe i radiologiczne. Aby usunąć objawy i uniknąć zezłośliwienia polipa usuwa się go operacyjnie. Zastosowanie prądu elektrokoagulacyjnego pozwala usunąć polipy o niewielkich rozmiarach. Jednak nawet po wyleczeniu możliwy jest nawrót choroby (około 30% przypadków).


polip choroby układu pokarmowego Polipy jelita objawy usuwanie operacyjne polipów
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach