40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Pokrzywka

To powszechna dolegliwość dotykająca nawet co piątego człowieka na świecie. Pojawić się może zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Za jej powstawanie może być odpowiedzialna alergia np. na pożywienie.

Czynniki mające wpływ na powstawanie pokrzywki w niektórych przypadkach mają także podłoże toksyczne albo fizykalne. W przypadku tego ostatniego mamy do czynienia w sytuacji, gdy np. organizm człowieka źle reaguje na czynniki środowiskowe jak zimno czy ostre światło słoneczne (pokrzywka świetlna). Natomiast pokrzywka cholinergiczna powstaje w wyniku zbyt dużego wysiłku fizycznego.

Pokrzywka objawia się wysiewem na skórze bąbli o różnym kształcie i rozmiarze. Zmiany chorobowe przypominają reakcje na kontakt z rośliną pokrzywy i również wywołują swędzenie. Pokrzywka może mieć przebieg ostry albo przewlekły, czas trwania tej pierwszej waha się od kilku godzin do 6 tygodni.

Odpowiedzialne za tę dolegliwość bywa także spożywanie pewnych pokarmów np. truskawek albo jadalnych morskich skorupiaków. Bywa łatwa do ustalenia, jednak znacznie częściej pozostaje nieznana. Powstawaniu bąbli towarzyszą także czynniki immunologiczne, jak i nieimmunologiczne. Większość chorych wymaga leczenia lekami przeciwhistaminowymi, które powodują szybkie ustąpienie zmian skórnych. W niektórych pokrzywka ma charakter przewlekły i nawraca przez wiele miesięcy  albo lat.


choroby skóry leczenie pokrzywki jak wygląda pokrzywka przyczyny pokrzywki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 759 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach