41 006 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 642 produktów w 205 kategoriach
Jesteś tutaj:
> >

Pneumonia

Do zapalenia płuc może dochodzić wskutek powikłania chorób zakaźnych, np. świnki, różyczki, grypy. Czasami powstaje też samoistnie. Długotrwałe leżenie w łóżku w przypadku osób starszych może być jego przyczyną z powodu upośledzenia wentylacji. Istnieją różne odmiany bakteryjnego zapalenia płuc. Może być ono szpitalne, zachłystowe, odoskrzelowe oddechowego, płatowe. Każdy rodzaj zapalenia wymaga innego leczenia.

Objawia się najczęściej kaszlem oddechowego gorączką, nawet do 40 st. C. Mogą zdarzyć się duszności. Przebieg choroby może być bardzo różny. Uzależnione jest to od stanu organizmu chorego oraz od czynnika wywołującego zapalenie płuc. Czynnikiem tym mogą być wirusy lub bakterie. Wirusowa odmiana zapalenia płuc daje mało charakterystyczne objawy - może nie być kaszlu, tylko temperatura, albo tylko znaczny spadek kondycji bez żadnych dodatkowych, wyrazistych objawów.

W przypadku oddechowego wirusowego zapalenia płuc wielokrotnie nie dochodzi do żadnych zmian słuchowych charakterystycznych dla bakteryjnej odmiany choroby. W takiej sytuacji diagnoza jest znacznie utrudniona. Zalecane jest wtedy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na którym widać będzie zmiany, spowodowane przez chorobę.

Czasami trudno jest odróżnić zapalenie płuc od ciężkiej niewydolności krążenia. Ogólnie osłabiony organizm mimo ciężkiej choroby może nie reagować gorączką.

W przypadku wystąpienia bakteryjnego zapalenia płuc lekarz przepisuje odpowiedni antybiotyk. Przy wirusowym zapaleniu płuc nie ma schematu leczenia poza podawaniem witamin i wypoczynkiem. Odpowiednią terapię dobiera lekarz. W trakcie tej choroby trzeba dużo wypoczywać, oszczędzać siły, ale nie zostawać w łóżku bez przerwy. Sporadycznie powinno się wstawać z łóżka, a przy ładnej pogodzie można nawet wyjść na krótki spacer. Sprzyja to przewentylowaniu płuca, a zapalenie płuc właśnie dlatego jest groźne, ponieważ pogarsza się wentylacja organizm i utlenowanie krwi, co upośledza prace serca.

Od dawna powszechnym sposobem leczenia infekcji dróg oddechowych jest stawianie baniek. W miejscu ich stawiania dochodzi do przekrwienia. W związku z tym, że ciałka krwi to komórki układu immunologicznego (odpornościowego) zabieg ten pobudza organizm do walki z chorobą. Decyzję o podjęciu takiej terapii może podjąć tylko lekarz. Stawiać bańki może tylko osoba wykwalifikowana. Przy chorobach układu krążenia i przewlekłych schorzeniach układu oddechowego zabieg jest niewskazany.


choroby układu oddechowego Pneumonia objawy pierwsze symptomy zapalenie płuc powikłania zapalenia płuc
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 41 006 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 642 produktów w 205 kategoriach