40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Pleśniawki

Pleśniawki to biały, grudkowaty nalot na języku i błonach śluzowych. Na powstanie tego rodzaju infekcji wpływ ma grzyb Candida albicans, którym niemowlę najczęściej zaraża się, przechodząc przez drogi rodne u matki. Zarazić można się także poprzez oblizanie smoczka przez mamę bądź po leczeniu antybiotykiem.

Główną oznaką pleśniawki są żółto-białe nieregularne zmiany w jamie ustnej, w gardle lub na języku. Mogą również pojawiać się białe smugi. Plamki swoim wyglądem mogą przypominać ścięte mleko. W trakcie zaawansowanej postaci tej choroby plamki zlewają się w jednolitą warstwę grzyba. Czasem zakażenie obejmuje także przełyk, krtań, tchawicę, a nawet oskrzela.

Powstaniu pleśniawki często towarzyszy ból, czasem nawet taki, że trudno jest jeść i połykać. Dzieci, które mają pleśniawki, są często drażliwe i kapryśne. Często płaczą.

Nawracające pleśniawki wskazywać mogą na istnienie poważniejszych chorób, takich jak HIV / AIDS lub cukrzyca. Ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną.

Kiedy pojawiają się pleśniawki?

Candida lubi ciepło, wilgoć i rozkładające się związki organiczne. Biały nalot w buzi najczęściej spotyka się u dzieci z osłabioną odpornością. Możesz mieć trudności z szybkim pozbyciem się pleśniawek u niemowlęcia. Grzyby te bowiem łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które szkrab wkłada do buzi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny.

Jak pozbyć się pleśniawek?

W celu usunięcia pleśniawek przeważnie korzysta się ze środków przeciwgrzybiczych. Mimo wszystko, gdy jednak zauważysz w buzi dziecka białe plamki, nie działaj na własną rękę, tylko poradź się pediatry, jaki preparat zastosować. Jego rodzaj zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Zastosowanie niewłaściwego preparatu może przynieść odwrotny efekt.

Sposób leczenia jest naprawdę bardzo prosty. Należy przepisanym środkiem pędzlować jamę ustną malca, dzięki czemu częściowo zetrze się biały nalot. Można też posmarować brodawki sutkowe matki, by specyfik działał nawet podczas karmienia. Dziecko w ten sposób samo rozprowadza środek po pleśniawkach. Należy pamiętać, że taki zabieg należy wykonywać regularnie i stosować się do zaleceń lekarza. Nawet gdy objawy znikną, to nie wolno przerywać leczenia przed upływem zalecanego okresu. Zapobiegnie to nawrotowi choroby.

Jak możesz pomóc dziecku?

Gdy niemowlę ma w buzi białe plamki, przede wszystkim:

  • ścieraj je systematycznie jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem,
  • wyrzuć stary smoczek i kup nowy (dbaj o jego sterylność) i pamiętaj, że najważniejsze jest dbanie o bezwzględną higienę dziecka oraz jego otoczenia.
  • dokładnie myj swoje piersi (gdy karmisz naturalnie) i sprawdzaj, czy także one nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie konieczności smaruj je tym samym roztworem co nalot w buzi malca,
  • nie oblizuj łyżeczek, smoczków, lizaczków i innych rzeczy, które podajesz do buzi malcowi. W wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, że bakterie niegroźne dla nas, o których istnieniu często nie mamy pojęcia, mogą być przyczyną poważnych komplikacji w młodym organizmie.
  • zastosuj rumianek, który ma działanie łagodzące oraz przeciwzapalne. Naparem można przemywać jamę ustną maleństwa lub podawać go do picia. Jednak sprawdź wcześniej, czy dziecko nie jest na niego uczulone.
    Dzięki szałwii nie tylko złagodzi się stan zapalny, ale także zahamuje rozrost grzybów. Możesz zapytać w aptece o żel z wyciągiem z szałwii. Dłużej utrzyma się na błonie śluzowej, a jego dodatkową zaletą jest zmieniony smak, dzięki czemu malec nie będzie protestował przed zastosowaniem środka.

choroby zakaźne Pleśniawki leczenie Pleśniawki przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach