40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Plamki Koplika

Plamki Koplika są specyficzne dla odry małe, białe plamki z czerwoną obwódką na błonie śluzowej policzków, zlokalizowane przeważnie w rejonie dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Składają się głównie z wysięku surowiczego.

W trakcie badania dostrzegalna jest także obecność wielu komórek olbrzymich. Występują najczęściej tuż przed przyjściem gorączki i kilka dni przed pojawieniem się wysypki.

Kiedy mogą się pojawić?

Plamki Koplika bardzo często pojawiają się niespodziewanie. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu:

  • niemowlaki, spożywające mleko matki,
  • kandydoza,
  • zapalenie migdałków,
  • liszaj płaski,
  • rogowacenie białe.

Pojawienie się niepokojących białych plamek w ustach i gardle niemowlaka może być wywołane mlekiem zalegającym w jamie ustnej. Możemy je łatwo zetrzeć, abyśmy nie musieli martwić. Kandydoza najczęściej pojawia się u noworodków. Dość łatwo jest ją rozróżnić od wcześniejszego przypadku, ponieważ białe plamki są trudne do usunięcia. Pojawieniu się tej choroby „pomaga” antybiotykoterapia, spadek odporności organizmu oraz ogólny zły stan zdrowia.

Odpowiedzialna za zapalenie migdałków jest przeważnie infekcja wirusowa lub bakteryjna. Powtarzające się zapalenia migdałków wywołują ich przerost, a to z kolei może przyczyniać się do kolejnych infekcji.

Liszaj płaski to dość popularna przewlekła choroba stóp i paznokci. Charakterystyczne w tym przypadku objawy stanowią małe, lśniące, purpurowe zmiany skórne. Choroba pojawia się u osób pomiędzy 30, a 60 rokiem życia. Nie powinno się jej bagatelizować, ponieważ wraz z nią wzrasta ryzyko powikłania rakiem ust.

Rogowacenie białe to białe plamy o gładkiej lub nieregularnej powierzchni, zazwyczaj w obrębie błon śluzowych i pół śluzówek jamy ustnej oraz narządów płciowych. Choroba związana jest z paleniem lub otarciami przez protezę dentystyczną.

Jak wyglądają?

Plamki Koplika, czyli wykwity w jamie ustnej, składają się z niebieskawobiałych plamek na czerwonym tle. Podczas pierwszych 24-36 godzin jest ich bardzo niewiele, stopniowo jest ich coraz więcej. Dostrzec je czasami można, dopiero przy właściwym świetle. Mogą pojawić się w prawie każdej części jamy ustnej. Podczas odry są z reguły obecne, pojawiają się na 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki. Znikają, kiedy choroba jest w okresie najbardziej rozwiniętym.


choroby zakaźne Plamki Koplika przyczyny Plamki Koplika leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 556 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach