40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Plamica Schönleina - Henocha

Plamica Schönleina - Henocha jest to choroba zapalna naczyń skóry, stawów, przewodu pokarmowego, nerek i czasami innych narządów. Jej przyczyny nie są do końca poznane, ale stwierdzono, że jest to choroba kompleksów immunologicznych.

Plamica Schönleina-Henocha stanowi typową chorobę wieku dziecięcego, występuje u dzieci powyżej 2 roku życia, a za jej szczyt zachorowalności uważa się 4-6 rok życia. Występować może także u osób dorosłych. Stwierdzana jest częściej u płci męskiej. Przeważnie ujawnia się zimą i wczesną wiosną.

Choroba często jest poprzedzona infekcją bakteryjną lub wirusową. W 90% wiąże się z poprzedzoną infekcją górnych dróg oddechowych. W około 30% przypadków udokumentowane jest zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym. Rolę odrywać może również wiele czynników, w tym środowiskowych, dietetycznych oraz zakaźnych.

Początek tej choroby jest ostry, z objawami ogólnymi i gorączką oraz dolegliwościami ze strony mięśni i stawów. Specyficzne w tym schorzeniu jest pojawienie się wysypki pod postacią plamicy na kończynach dolnych, rzadziej na udach pośladkach i kończynach górnych. Choroba trwa zwykle od 4 do 6 tygodni. Jak do tej pory nie są znane metody jej zapobiegania.

Powikłania:

nefropatia - prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem dziecka, u dzieci poniżej 2. roku życia wynosi jedynie 25%
krańcowa niewydolność nerek - występuje tylko u 1% chorych
przemieszczenie się jelit (wgłobienie) - jest przyczyną niedrożności jelit, w takim przypadku dziecko kierowane jest na operację
zajęcie wątroby, serca (z zawałem mięśnia sercowego włącznie), płuc i opłucnej

Diagnoza plamicy jest oparta na podstawie wywiadu lekarskiego i objawów klinicznych. Dodatkowo rozpoznania można dokonać dzięki ocenie morfologicznej wycinków skóry w mikroskopie. W przypadkach przebiegających ze znacznym białkomoczem lub krwiomoczem zalecane jest biopsji nerki.

W większości przypadków stosuje się jedynie leczenie objawowe. W tym celu stosuje się leki hemostatyczne, czyli uszczelniające naczynia krwionośne. Przy nasilonych zmian nerkowych korzysta się z leczenia immunospresyjnego i leczenia steroidami. Jeśli choroba postępuje gwałtownie można stosować plazmaferazę oraz doustne leczenie prednizonem.

Wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Leczenie przebiega często w szpitalu i może trwać nawet kilka miesięcy. Przy łagodnym przebiegu może dojść do ustąpienia objawów.

Plamica Schönleina-Henocha to nawrotowa choroba, jednak zazwyczaj jej kolejne rzuty przebiegają mniej burzliwie i mają coraz łagodniejszy charakter, prowadząc aż do całkowitego ustąpienia choroby. Podstawowe znaczenie rokownicze ma ewentualne zajęcie nerek.


choroby skóry Plamica Schönleina - Henocha leczenie Plamica Schönleina - Henocha przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 359 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach