45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych stanowi przewlekłe schorzenie, którego konsekwencją są uszkodzenia wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe dróg żółciowych. Najczęściej dotyka ono mężczyzn w 5. dekadzie życia. Przyczyny tej choroby nie są znane.

Częstotliwość występowania

Choroba ta może się rozwinąć w każdym wieku tak, jak inne choroby. Przeważnie jednak pojawia się u mężczyzn pomiędzy 30, a 50 rokiem życia. Mężczyźni chorują częściej niż kobiety. U około 15% pacjentów dochodzi później do rozwoju raka dróg żółciowych, a u 70% można stwierdzić także choroby zapalne jelit.

Przebieg choroby

Za podstawę uważa się postępujący proces uszkadzania komórek dróg żółciowych, które znajdują się wewnątrz i na zewnątrz wątroby. Skutkiem tego jest rozwój przewężeń w przebiegu dróg żółciowych oraz upośledzenie odpływu żółci z wątroby. Może także powstać ryzyko zapalenia dróg żółciowych.

Może także powstać ryzyko zapalenia dróg żółciowych. Zaatakowane komórki są ofiarami zbyt intensywnej aktywności układu odpornościowego. W zapoczątkowaniu i rozwijaniu się tej choroby dużą rolę mogą odgrywać drobnoustroje (wirusy i bakterie).

Czy można się całkowicie wyleczyć?

W przypadku tej choroby nie ma możliwości całkowitego wyleczenia. Jej przebieg jest bardzo różny - u niektórych może rozwijać się bez poważniejszych objawów przez wiele lat, a u innych wątroba zostaje bardzo szybko uszkodzona. Po transplantacji wątroby rokowania pacjenta są bardzo dobre, ponieważ około 70/80% z nich żyje minimum 5 lat po przeszczepie.

Wśród chorych istnieje większe ryzyko raka dróg żółciowych - jest ono większe w czasie trwania choroby, dotyczy zazwyczaj 10% pacjentów. W trakcie leczenia specjalista powinien zwrócić uwagę na powikłania choroby, takie jak:

  • rak dróg żółciowych,
  • rak wątroby,
  • rak trzustki,
  • rak jelita grubego.

Bardzo ważne są okresowe badania, pozwalające na wczesne wykrycie tych chorób. Ryzyko rozwoju raka dróg żółciowych zwiększa palenie papierosów i picie alkoholu.


zapalenie dróg żółciowych choroby układu pokarmowego choroby dróg żółciowych
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach