40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Owrzodzenia sromu

Owrzodzenie sromu schorzenie dotyczące sromu. Schorzenie to w kolejnych stadiach przyczynia się do odczuwania dużego dyskomfortu i objawia się ubytkami fragmentów zmienionej skóry sromu, które pojawiają się w wyniku jakiejś choroby. Przeważnie do powstania owrzodzenia przyczynia się infekcja wirusowa, jednak czynników wywołujących dolegliwości jest o wiele więcej.

Można wyróżnić wiele typów owrzodzenia: wrzód twardy sromu, wrzód miękki sromu, kiła II okresu, kilak, carcinoma, toczeń czy opryszczka sromu. Każda z tych chorób objawia się jednak podobnie i również podobny jest jej przebieg.

Im wcześnie schorzenie zostanie zaobserwowane przez pacjentkę tym lepiej. Wskazane jest wtedy bezzwłoczne udanie się do ginekologa, który postawi diagnozę oraz zaleci odpowiednie leczenie.

Przyczyny choroby

Do powstania Owrzodzenie sromu przyczynia się wiele różnych chorób. Najczęstszą z nich jest infekcja wirusowa spowodowana wirusem HSV (typ 1 i 2). Typ 1 zazwyczaj jest odpowiedzialny za pojawienie się opryszczki wargowej, natomiast typ 2 najczęściej wywołuje opryszczkę narządów płciowych.

Jako przykład przyczyny pojawienia się owrzodzenia warg sromowych można wymienić wszelkiego rodzaju choroby weneryczne, czyli takie, które są przenoszone drogą płciową. Dzielimy je na te o podłożu bakteryjnym (kiła i rzeżączka), grzybiczym (grzybica pochwy), pasożytniczym (ameboza, świerzb wszawica łonowa) oraz wirusowy (wirusowe zapalenie wątroby typu B i C).

Inną przyczyną owrzodzenia są choroby takie jak wrzód weneryczny (wrzód miękki, szankroid) oraz chlamydia trachomatis, czyli ziarnica weneryczna pachwin.

Owrzodzenia warg sromowych wo nie tylko wynik chorób wenerycznych. Odpowiedzialna za nie czasem jest także choroba o charakterze autoimmunologicznym – pemfigoid. Za pojawienie się tego typu dolegliwości odpowiedzialne są także niewyleczone upławy, liczne infekcje warg sromowych i pochwy oraz choroby nowotworowe.

Inną przyczyną może być po prostu brak odpowiedniej higieny intymnej, szczególnie w okresie letnim, ponieważ pocenie się łatwo prowadzi do zakażenia. Co więcej, Podatność na powstanie owrzodzeń sromu obserwuje się przede wszystkim u cukrzyków oraz u osób otyłych.

Rozpoznanie

Żeby móc trafnie rozpoznać owrzodzenie sromu, należy poznać przyczynę jego pojawienia się. Dokonuje się tego poprzez wykonanie badania, w którego trakcie pobiera się płyn, aby dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z jakimś wirusem, czy też przyczyna leży gdzie indziej. W przypadku wirusa należ rozpoznać jego typ.

Ponadto po pobraniu próbek bakteriologicznych, lekarz może stwierdzić, co jest inną przyczyną rozwoju owrzodzenia. Wówczas podejmuje się odpowiednie leczenie.

Metody leczenia choroby

Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie tym lepiej. Uzależniona od tego jest długość kuracji. Polega ona na zastosowaniu składników aktywnych, po których istnieje spora szansa zniknięcia owrzodzenia. Jest to np. acyklowir działający przeciwwirusowo, ponieważ blokuje jeden z enzymów wirusa.

Powszechnie stosowaną formą leczenia jest korzystanie z różnych naparów i okładów ziołowych, które mają działanie odkażające i wysuszające. Można albo sięgnąć do sprawdzonych, domowych sposobów, jakim jest np. płukanie sromu wodą z solą albo zastosować środki przeciwbólowe – ogólne lub miejscowe.

Istnieje również ryzyko, że owrzodzenie może wrócić, dlatego też nie należy od razu po ustąpieniu objawów rezygnować z kuracji. Wirus wówczas nie opuszcza organizmu, a jedynie przechodzi w stan utajenia, wegetując w zwojach splotu krzyżowego. W każdej chwili może o sobie przypomnieć.

Zabiegi wspomagające leczenie owrzodzenia to przede wszystkim dbanie o higienę intymną – należy stosować delikatne płyny, które są specjalnie do tego przeznaczone. Powinno się także bardzo delikatnie podmywać naparem z rumianku, krwawnika lub też szałwii lekarskiej, które mają właściwości odkażające.

Ponadto bardzo ważne jest noszenie luźnej i przewiewnej bielizny oraz spodni, aby nie podrażniać rany dodatkowo. Warto też zrezygnować na czas kuracji z używania wkładek.


choroby układu rozrodczego infekcja wirusowa Owrzodzenia sromu przyczyny opryszczka sromu
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach