40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 692 produktów w 204 kategoriach

Ostrogi piętowe

Calcar calcanei w ten sposób nazywa się zmiany zwyrodnieniowe powstałe w rejonie wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej. Takie zwyrodnienia przyczyniają się do powstania narośli kostnej, wywołującej zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy.

Przy takim zapaleniu obecny jest ból, który w znacznej mierze utrudnia bądź uniemożliwia. We wstępnej fazie tej choroby pojawia się ból okolicy pięty występujący w następstwie przeciążenia stopy, w trakcie jej rozwoju ból pojawia się kolejno po każdym obciążeniu, a w końcu ból występuje nawet w spoczynku. Powstaniu ostrogi piętowej sprzyja: praca wykonywana na stojąco, nadwaga, otyłość, podeszły wiek, sporty obciążające stopy (siatkówka, tenis, biegi), złe obuwie np. buty na wysokich obcasach.

Rozpoznanie: na podstawie badania palpacyjnego na stwierdzenie występowania bolesności uciskowej, zlokalizowanej ponad wyrostkiem przyśrodkowym guza piętowego. Bardzo często chorzy odczuwają ból pobliskiego pasma rozcięgna podeszwowego stopy. Badanie rentgenowskie stóp pokazuje ostrą dziobiastą narośl kostną biegnącą od guza pięty ku przodowi.

Leczenie takiego schorzenia jest skomplikowane, długie i nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Oparte jest przede wszystkim na zmniejszeniu bólu. Chorym zaleca się korzystanie z wkładek ortopedycznych, w celu odciążania nacisku na piętę. Dodatkowo stosuje się także rehabilitację leczniczą, masaże i terapię ultradźwiękami. W przypadku ciężkich dolegliwości wprowadza się leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi w postaci maści. Na świeżo powstałą ostrogę piętową stosuje się miejscowe obstrzykiwanie lekami przeciwzapalnymi: glikokortykosteroidy, zawiesina hydrokortyzonu w nowokainie. W przypadku, kiedy pojawia się deformacja stopy i leki i rehabilitacja nie dają pozytywnych rezultatów, stosuje się leczenie operacyjne w celu usunięcia wyrośli kostnej.


Choroby układu kostnego leczenie ostrogi piętowej objawy ostrogi pietowej przyczyny ostrogi pietowej
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 754 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 692 produktów w 204 kategoriach