40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka

Co to w ogóle jest wyrostek robaczkowy?
Wyrostek robaczkowy to podłużne uwypuklenie jelita grubego. Ma około 8-10 cm długości i jedynie 3-7 mm średnicy. W jego ścianach ulokowane są grudki chłonne, które są bakteryjnym filtrem. Pełni on zatem ważne zadanie odpornościowe, nie jest jednak niezbędny do życia. W związku z jego małymi rozmiarami bardzo łatwo w jego przypadku o niedrożność, która szybko przekształcić się może w stan zapalny. Wśród przyczyn wystąpienia OZWR wymienić możemy:

  • obecność pasożytów,
  • ucisk,
  • infekcję bakteryjną,
  • zamknięcie światła wyrostka przez kamień kałowy.

Czy małe dzieci chorują na OZWR?
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego dotyczy najczęściej osób między 10. a 30. rokiem życia, choć zdarzyć się może zarówno we wcześniejszym jak i późniejszym okresie. U małych dzieci (poniżej 3. roku) występuje bardzo rzadko, dlatego rodzicom zdarza się przeoczyć niepokojące objawy.

OZWR pojawia się nagle, a ponieważ nie daje on żadnych zapowiadających objawów to, może okazać się bardzo niebezpieczny. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt dlatego też każde niepokojące zachowanie ze strony malca (brak apetytu, wymioty, płacz przy dotykaniu brzuszka) musi zostać natychmiast skonsultowane z pediatrą lub chirurgiem dziecięcym.

Starsze dziecko zasygnalizuje nam w takim wypadku, że boli go brzuch. Mogą pojawić się wymioty i gorączka (37-380C), a tętno przekroczy 100 uderzeń na minutę. W czasie poruszania się maluch będzie przechylał się na prawą stronę, a leżąc, wybierał pozycję na boku, z podkurczonymi nóżkami (w ten sposób chory wyrostek nie naciska tak mocno na otrzewną, a co za tym idzie, minimalizuje ból). Największe cierpienie sprawia naciskanie brzuszka po prawej i w dół od pępka.
Specyficzny w tym przypadku jest tzw. objaw Blumberga (uciskany w okolicy wyrostka brzuch boli najbardziej po oderwaniu od niego palców). Ból wzrasta także w trakcie opuszczania podniesionej wcześniej prawej nogi. U dzieci często występuje biegunka, a cały przebieg schorzenia jest znacznie gwałtowniejszy, niż u dorosłych. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać środków przeczyszczających i przykładać na brzuch ciepłych okładów. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Czy zawsze konieczna jest operacja?
W przypadku wątpliwości z postawieniem diagnozy lekarz może zlecić morfologię krwi. Zapalenie potwierdzi tzw. leukocytoza (występuje, gdy liczba białych ciałek krwi przekracza normę). W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się również RTG jamy brzusznej - wykluczy ono inne, ostre schorzenia w jamie brzusznej (takie, jak pęknięcie wrzodu żołądka). Podkreślić należy fakt, że nie istnieje tzw. przewlekłe zapalenie wyrostka. Lekarze OZWR dzielą na pięć etapów, każdy jednak musi zakończyć się szybciej (od etapu 3) lub wolniej operacją.

Operacja wyrostka robaczkowego polega na jego całkowitym usunięciu. Maluch poddany jest znieczuleniu ogólnemu. Po czasie ok. 1 tygodnia od zabiegu zdejmuje się szwy. Mogą też wchłonąć się samoistnie. Po zabiegu dziecku podaje się kroplówkę, a samodzielnie zaczyna pić dopiero następnego dnia. Po dwóch, trzech dniach może zacząć chodzić. Wyrostek nie zawsze usuwany jest tradycyjną techniką (tzn. przez otwarcie powłok brzusznych). W lżejszych przypadkach lekarz może zarządzić operację techniką laparoskopową.

Profilaktyka
Na chwilę obecną brak skutecznych sposobów zapobiegania wyrostka robaczkowego. Przeprowadzone badania stwierdzają, że stanom zapalnym może sprzyjać dieta niskobłonnikowa. Ważne jest więc, by naszą codzienną dietę wzbogacić o produkty zawierające błonnik. Jeśli nawet nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi.


choroby układu pokarmowego leczenie wyrostka u dziecka operacja wyrostka u dziecka Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 607 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach