40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Ostre zapalenie ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego to powszechne bakteryjne zakażenie spowodowane rozprzestrzenianiem się zakażenia z nosa, nosowej części gardła przez trąbkę słuchową do jamy bębenkowej.

Trąbka u dzieci jest stosunkowo krótka i leży bardziej poziomo, co ułatwia rozprzestrzenianie się zakażenia tą drogą. Dlatego dzieci chorują częściej na zapalenie ucha środkowego niż dorośli.

Do objawów zalicza się ból, gorączkę, upośledzenie słuchu, wysięk (wycięk ropny z ucha). Ból staje się silniejszy do chwili wystąpienia wycieku ropnego.

Leczenie ostrego zapalenia ucha prowadzi wyłącznie specjalista.

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego to: zapalenie wyrostka sutkowego, które symptomem jest ból za uchem, uwypukleniem części miękkich i zaczerwienieniem skóry, niedowładem nerwu twarzowego (skrzywienie twarzy) z braku czynnej ruchomości połowy twarzy po stronie chorego ucha.

W trakcie ostrego zapalenia ucha wewnętrznego pojawiają się także nudności, wymioty, zawroty głowy. Jeżeli pojawią się któregokolwiek z tych objawów, konieczny jest natychmiastowy transport chorego do szpitala na oddział pełniący ostry dyżur otolaryngologiczny.


Choroby laryngologiczne zapalenie ucha powikłania wycięk ropny z ucha
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 702 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach