45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre zapalenie spojówek

Spojówka to przeźroczysta błona oka, składająca się na wewnętrzną powierzchnię powiek. Łzawienie i zaczerwienienie jest sygnałem, że narząd ten działa nieprawidłowo. Jedną z najczęściej spotykanych chorób oczu jest ostre zapalenie spojówek, które wywołane może być zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym.

Zakażenie bakteryjne
Najpierw pojawia się w jednym oku, lecz dolegliwości drugiego można się spodziewać już po jednym dniu od zakażenia.
Przyczyną może być paciorkowiec lub gronkowiec. Tak jak przy zakażeniu wirusowym, tak i tutaj, łatwo przenosi się na inne osoby, dlatego w czasie zapalenia trzeba zachować szczególną ostrożność.
Trzeba pamiętać o częstym myciu rąk i nieużywaniu osobistych przedmiotów chorego - w szczególności ręcznika.

W niektórych przypadkach zarażenie może przenosić się również przez kaszel i kichanie. Taki rodzaj zakażenia leczy się antybiotykiem w postaci kropli bądź maści. Zwykle przyjmuje się je od 5 do 7 dni.
Zapalenie czasami znika samoistnie, lecz dzięki odpowiedniej kuracji antybiotykowej możliwe jest jego szybkie wyleczenie i zapobiegnięcie ewentualnym powikłaniom. Podczas stosowania antybiotyku należy przemywać worek spojówkowy roztworem z soli fizjologicznej, która usuwa bakterie.

Zakażenie wirusowe
Wywołuje je adeneworus i jest bardzo zaraźliwe. Na początku jest to problem jednego oka, lecz po kilku dniach przenosi się do drugiego i trwa kilka tygodni.
Zakażenie wirusowe często prowadzi do zapalenia rogówki, które występuje po ok. tygodniu. Zakażenie wirusowe u dzieci może występować w trakcie przebiegu choroby zakaźnej wieku dziecięcego, np. ospy. Jest bardzo bolesne, a leczenie, polegające na podawaniu środków odkażających, jest długotrwałe.

Zapalenie alergiczne
Zapalenie spojówek powoduje alergia. Takim rodzajem zakażenia nie można zarazić innych osób. Odpowiedzialne za jego powstawanie są pyłki roślin, detergenty, a nawet kosmetyki. Popularny alergen to także sierść zwierząt. Objawy są dostrzegalne od w obu oczach. Leczenie rozpoczyna się od ustalenia źródła dolegliwości i jego usunięcia.
Przyczyną ostrego zapalenia jest również Chlamydia oculogenitalis. Do zakażenia może dojść u dzieci już w czasie porodu i spowodowane jest obecnością chlamydii w drogach rodnych kobiety.
Za ostre zapalenie spojówki odpowiedzialne są również grzyby. W tym przypadku zapalenie jest wynikiem osłabienia organizmu antybiotykami bądź sterydami.


zapalenie spojówek alergiczne zapalenie spojówek choroby oczu bakteryjne zakażenie spojówek wirusowe zapalenie spojówek
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach