40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 603 produktów w 205 kategoriach

Ostre zapalenie rogówki

Rogówką to struktura oka zlokalizowana w jego przedniej części. Odpowiada ona między innymi za: ochronę głębiej znajdujących się elementów okaz oraz skupienie promieni słonecznych, oraz odpowiednie ich załamanie. W związku z tym wszelkie stany zapalne i urazy rogówki mogą skutkować pogorszeniem ostrości widzenia.

Przyczyny ostrego zapalenia rogówki
Bezpośrednią przyczyną ostrego zapalenia rogówki mogą być infekcje wirusowe, bakterie, grzyby i pierwotniaki.
Pośrednią przyczyną są urazy i ciała obce w oku.

Przez nie, do oka dostają się bakterie oraz grzyby, które powodują zapalenie. Ze względu na różne czynniki odpowiadające za powstawanie tej dolegliwości wyróżniamy różne jej postaci.

Wrzód pełzający

Tę postać wywołują bakterie ropne, których źródłem może być zmieniony zapalnie woreczek łzowy lub spojówka. Za początek choroby przeważnie uważa się zakażenia rany wskutek urazu. Następnie wytwarza się naciek, który szybko ulega rozpadowi i powstaje owrzodzenie rozszerzające się (“pełzające”) na całą rogówkę.

Opryszczka
Opryszczka jest najczęstszą postacią zapalenia rogówki spowodowanego wirusem. Wywołana jest pospolitym wirusem Herpes simplex, który powoduje również stany zapalne skóry i warg, tzw. zimno. Wiele osób jest nosicielem tego wirusa, który aktywuje się przy ogólnym spadku odporności, w czasie gorączki, przegrzania lub oziębienia organizmu. Choroba ta ma dużą skłonność do nawrotów i może powodować trwałe zmiany w rogówce.

Zapalenie nagminne
Ten rodzaj zapalenia rogówki jest również chorobą wirusową, której czynnikiem jest zakażenie andenowirusami 8 i 9. Konsekwencją tej choroby jest zaburzenie wzroku i nacieki na rogówce. Zmiany powstałe w rogówce utrzymują się przez wiele tygodni. To zakaźny rodzaj schorzenia i rozprzestrzenia się poprzez kontakt z chorym i przedmiotami, których używał. Źródłem zapalenia nagminnego mogą być również źle wyjałowione narzędzia okulistyczne, choć zdarza się to rzadko.

Zakażenie grzybicze
Przyczyną zapalenia grzybiczego rogówki mogą być patogeny z gatunku Candida, Aspergillus czy Fusarium. Do zakażenia może dojść poprzez niewłaściwe odkażenie soczewek, uraz wywołany gałązka drzewa czy drzazgą. Może do niego dojść również poprzez długotrwałe stosowanie sterydów lub antybiotyków do oczu, lecz takie przypadki należą do rzadkości.
Na powstanie zapalenia rogówki wpływ ma także pierwotniak Acanthoamoeba. Obecny jest on w środowiskach wodnych, w tym w chlorowanych basenach czy wodzie wodociągowej.
Zapalenie rogówki jest obecne także przy wielu chorobach spojówki i chorobach ogólnych, takich jak półpasiec, trądzik różowaty, gruźlica, kiła wrodzona.

Leczenie ostrego zapalenia rogówki
Leczenie zależy od postaci zapalenia rogówki, jednak w każdym wypadku należy udać się do lekarza. Leczenie może polegać na podaniu leków przeciwwirusowych w formie maści lub kropli, lub antybiotyków, jeśli mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym. Choremu podaje się również leki przyspieszające gojenie się rogówki. Stosuje się również zimne kompresy.

Powikłania
Zapalenie rogówki wielokrotnie daje następstwa w postaci zmętnienia rogówki i powstania blizn, które mogą zaburzyć zdolność widzenia. Nieleczone zapalenie może uszkodzić głębiej położone struktury oka. W dodatku nawet gdy ustąpią zmiany zapalne, może rozwinąć się wtórna jaskra lub zaćma. W najgorszym wypadku, np. jeśli mamy do czynienia z wrzodem pełzającym, może dojść do utraty wzroku, a nawet oka.
Należy wiedzieć, że zapalenie wywołane wirusami cechuje się dużą zakaźnością, dlatego trzeba unikać kontaktów z chorym i przedmiotami, których używa. Aby zapobiec zapaleniu rogówki, ważne jest, by przestrzegać zasad higieny osobistej, utrzymywać w czystości leki dooczne i szkła kontaktowe, a jeśli dojdzie do najdrobniejszego urazu oka udać się do lekarza. Jeżeli nasze oczy są wrażliwe na chlor, na basenie należy używać okularów do pływania.


choroby oczu Leczenie ostrego zapalenia rogówki Przyczyny ostrego zapalenia rogówki
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 603 produktów w 205 kategoriach