45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre zapalenie rogów przednich rdzenia

Ostre zapalenie rogów przednich rdzenia stanowi wirusową chorobę zakaźną układu nerwowego spowodowaną przez wirus polio. Zakażenie odbywa się drogą pokarmową lub wziewną. Na chwilę obecną w Polsce i w Europie, za sprawą szczepień, praktycznie już nie występuje - w 2001 Europa została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za wolną od tej choroby.

Szczepionki: Salka IPV i Sabina OPV. W Polsce wykorzystuje się serię kombinowaną: najpierw dwa razy otrzymuje się szczepionkę Salka, następne dawki to Sabina.

Przebieg choroby może być łagodny albo śmiertelny. Wyróżniamy:

  • przebieg bezobjawowy (większość zakażeń poliowirusam),

  • zakażenie poronne,

  • jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (u około 1% zakażonych), które ustępuje samoistnie i zwykle bez powikłań.

  • postać porażenna (u około 0,1% zakażonych),

  • postać rdzeniowa - porażenia wiotkie, przeważnie asymetryczne, atakujące motoneurony mięśni proksymalnych i dystalnych i kończyn dolnych, górnych czasami. W postaci rdzeniowej mięśnie unerwiane przez zaatakowane neurony z czasem ulegają zanikowi. Utrata czucia jest sporadyczne, dlatego też w przypadku utraty czucia wyklucza się zakażenie poliowirusem.

  • postać opuszkowa, spotykana częściej u dorosłych niż dzieci: w jej trakcie wirus atakuje struktury podstawy mózgu i jądra nerwów czaszkowych oraz ośrodki oddechowy i krążenia w rdzeniu przedłużonym. Ta postać stwarza zagrożenia dla życia.

  • postać opuszkowo-rdzeniowa obejmująca rdzeń kręgowy i opuszkę (podstawę) mózgu i rokuje bardzo źle.

  • zapalenie mózgu - niezwykle rzadkie i śmiertelne.

  • zespół poporażenny - czyli zespół post-polio, pojawiający się po 25-30 latach u nawet 30% osób po przebytym porażeniu. Nie jest znana jego przyczyna. Wiadomo, jednak że obejmuje on głównie mięśnie poprzednio mniej dotknięte chorobą i postępuje na tyle wolno, że nie powoduje wyraźnego upośledzenia mięśni.

Choroba ta w wielu przypadkach jest śmiertelna lub prowadzi do trwałego kalectwa wskutek porażeń nerwów obwodowych i niedowładów. Zakażenia odbywa się drogą fekalno-oralną, a później wirus przedostaje się do nabłonka jelitowego, gdzie ulega replikacji. Czas inkubacji to 9 -12 dni. Zostają zaatakowane węzły chłonne i układ krwionośny. W trakcie tego etapu zwanego wiremią pierwotną może dojść do wytworzenia przeciwciał i rozwój zakażenia może zostać zahamowany. Określa się to jako zakażenie poronne. Gdy jednak nie zostały wytworzone przeciwciała, następuje wiremia wtórna, znacznie bardziej nasilona: wirusy rozprzestrzeniają się po całym organizmie, atakując komórki ośrodkowego układu nerwowego, głównie rogów przednich rdzenia kręgowego, rdzenia przedłużonego i mostu.

Rozpoznanie: dokonuje się go poprzez wyizolowanie i zidentyfikowanie wirusa.


choroby układu nerwowego choroba Heinego i Medina przyczyny Ostre zapalenie rogów przednich rdzenia przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach