45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre zapalenie oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli należy do jednych z chorób układu oddechowego i charakterystyczny dla niej jest stan zapalny błony śluzowej oskrzeli. Przeważnie jej przebieg jest gwałtowny i nie pozostawia poważnych powikłań. Wyróżnia się zapalenie ostre (poniżej 3tyg.), podostre (3-8tyg.) i przewlekłe (powyżej 8tyg).

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli
Najczęściej bezpośrednim czynnikiem odpowiedzialnym za ostre zapalenie oskrzeli jest infekcja wirusowa (90%) lub bakteryjna (10%) np.: adenowirusy, wirus para grypy, Herpes, Mycoplasma pneumoniae, syncytialny wirus oddechowy.

Do reszty czynników zalicza się:

  • nieleczoną grypę, alergię oskrzelowo-płucną,
  • chorobę refluksową przełyku,
  • immunosupresję,
  • przewlekłe zapalenie migdałków,
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
  • przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną.

Do grupy ryzyka osób, u których może wystąpić ta choroba, zazwyczaj zalicza się dzieci, osoby starsze i nałogowych palaczy.

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli
Jej najcharakterystyczniejszy i pierwszy objaw to przeważnie gorączka, katar, osłabienie i złe samopoczucie. Poza tym chory może odczuwać przemęczenie i silne bóle klatki, bóle mięśniowe lub kostne. Następnie pojawia się u niego kaszel, który z początku jest suchy, później z wydzieliną, która na początku jest śluzowa-biała, a z czasem staje się ropna (zielona, żółta). Kaszel może utrzymywać się nawet do dwóch, trzech tygodni. Najczęściej dokucza pacjentowi w godzinach porannych i w okresie wiosennym.

Takim objawom towarzyszą także sporadyczne duszności, silny ból i pieczenie w okolicach klatki piersiowej oraz charakterystyczne charczenie, świstanie przy oddychaniu. Co więcej, podczas zapalenia błony śluzowej oskrzeli u pacjenta może także występować zapalenie krtani, przełyku lub gardła.
W poważniejszych przypadkach zapalenia oskrzeli może dochodzić do krwioplucia i ostrej niewydolności oddechowej, lecz zdarza się to bardzo rzadko.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
Przed wprowadzeniem leczenia ostrego zapalenia oskrzeli należy wcześniej wykluczyć zapalenie płuc u chorego (na podstawie odsłuchu). Dopiero wtedy można rozpocząć odpowiednie leczenie.
W trakcie leczenia tej choroby osoba chora musi się dostosować do kilku zasad. Przede wszystkim musi przestać palić papierosy i pozostać w łóżku do chwili ustąpienia gorączki, a także przyjmować dużą ilość płynów. W celu zwalczania ostrego zapalenia oskrzeli stosuje się leki przeciwzapalne, mukolityczne w przypadku zalegania wydzieliny w oskrzelach, a w przypadku wystąpienia duszności preparaty rozszerzające oskrzela.

Poza tym w leczeniu tej choroby stosuje się inhalacje nawilżające drogi oddechowe i antybiotyki, jeśli nastąpi zakażenie bakteryjne. Gdy dojdzie do zakażenia wirusem grypy - amantadyna, oseltamiwir, zanamivir - lekarz przypisuje leki przeciwwirusowe. A jeśli występuje odmiana chroniczna zapalenia oskrzeli, zaleca się leki wziewne: kortykosteroidy i cholinolityki. Ponadto przy zwalczaniu zapalenia oskrzeli dobrze sprawdzają się domowe specyfiki takie jak: sok malinowy, miód, cytryna i czosnek.

Warto zaznaczyć, że nadużywanie antybiotyków przy tego typu chorobie może prowadzić do lekooporności.


choroby układu oddechowego Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli Objawy ostrego zapalenia oskrzeli Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach