40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 514 produktów w 205 kategoriach

Ostre zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła to choroba objawiająca się silnym stanem zapalnym tkanki chłonnej w gardle oraz na migdałkach podniebiennych. Najczęściej pojawia się w okresie zimowym, szczególnie wśród dzieci.

Przyczyny zapalenia gardła
Na powstanie tej choroby wpływ ma wiele czynników. Przeważnie stan zapalny wywołany jest przez wirusy lub bakterie. 2/3 przypadków choroby wywołane jest czynnikiem wirusowym. Istotny jest fakt, że szczególnie groźną bakterią, powodującą chorobę, jest paciorkowiec beta hemolizujący z grupy A. Jego obecność wywołuje także gośćca stawowego ostrego.

Istnieje także wiele innych czynników wywołujących tę chorobę. Najczęściej jest to zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w większych miastach. Należy zatem unikać miejsc hermetycznych, zadymionych, zakurzonych. Powstawaniu tej choroby sprzyjają przede wszystkim wirusy, dlatego też nieuniknione w dzisiejszych czasach przebywanie w zatłoczonych miejscach naraża nas na możliwość zachorowania. W miejscach takich bowiem zwiększony jest transfer czynników patogennych.
Ważna jest zatem higiena osobista. Choroba często stanowi formę powikłań po przebytym przeziębieniu.

Diagnoza i leczenie ostrego zapalenia gardła
Ostry stan zapalny zostanie odpowiednio zdiagnozowany przez internistę, lecz jeśli objawy utrzymują się przez długi czas, to należy złożyć wizytę laryngologowi. Leczenie takiego schorzenia oparte jest głównie na przyjmowaniu leków. Głównymi środkami przeciw zapaleniu gardła są pastylki do ssania, płyny do płukania gardła oraz preparaty w sprayu. Mają one za zadanie złagodzić ból i zmniejszać stan zapalny, odkażając.
Ważne jest, by dodatkowo nie podrażnić gardła. Zatem warto przyjmować dużo płynów. Zaleca się 1, 5 - 2 litry dziennie, a dodatkowo najlepiej napoi mających letnią temperaturę.

Leczenie można wspomagać, stosując napary ziołowe z szałwii lub rumianku, w formie płukanek. Przy ostrym zapaleniu gardła zaleca się również: odpoczynek, przestrzeganie higieny, lekkie posiłki, unikanie narażania się na wirusy.
Choroba jest nieprzyjemna, lecz nieskomplikowana w leczeniu. Najważniejsze jest, by szybko zdiagnozować stan zapalny i nie pozwolić mu na rozwój. Należy stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim przestrzegać higieny, by nie dopuszczać do chorego obszaru większej ilości wirusów i bakterii.


zapalenie gardła choroby układu oddechowego stan zapalny gardła Ostre zapalenie gardła przyczyny Ostre zapalenie gardła leczenie
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 40 311 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 514 produktów w 205 kategoriach