45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Rozpoznanie ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek można dokonać bez konieczności wykonywania pogłębionych badań diagnostycznych, w sytuacji, gdy zapaleniu układu moczowego towarzyszy gorączka lub inne objawy ogólne, do których zalicza się wymioty, biegunkę, ból brzucha lub bóle w okolicy lędźwiowej.

Objawy takie świadczą o tym, że proces chorobowy obejmuje nerki. U dzieci odróżnienie na podstawie objawów klinicznych zakażenia dróg moczowych od odmiedniczkowego zapalenia nerek jest jednak często niemożliwe, dlatego w praktyce stosuje się niezbyt precyzyjne rozpoznanie "zakażenie układu moczowego". U dzieci w pierwszych 3 latach życia bezpiecznie jest każdy epizod ZUM - niezależnie od objawów klinicznych - traktować jak ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Drobnoustroje przeważnie przedostają się do układu moczowego przez drogę wstępującą z cewki moczowej (95% przypadków). Sporadycznie, przy współistniejących innych poważnych schorzeniach, zarazki mogą zostać przeniesione do układu moczowego z innych narządów, z krwią lub limfą.

Czynnikiem odpowiedzialnym za ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek są bakterie stanowiące około 90% przyczyn. Najczęściej spotykanymi z nich to pałeczki jelitowe (Escherichia coli stanowi około 70-80%) oraz gronkowiec. Mocz jest dla nich bardzo dobrą pożywką. Grzybicze zakażenie przeważnie dotyka osoby doświadczające obniżonej odporności, długotrwale zażywających antybiotyki lub leki immunosupresyjne, zacewnikowanych albo po innych zabiegach na drogach moczowych. Innymi patogenami odpowiedzialnymi za zakażenie dróg moczowych są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy (głównie herpes simplex). Te drobnoustroje są zwykle przenoszone drogą płciową i zakażenie dróg moczowych przez nie wywoływane stanowią główny problem u kobiet aktywnych seksualnie.

Leczenie:

Gdy u chorego rozpoznano ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, należy bezzwłocznie wdrożyć leczenie przeciwbakteryjne. Dodatkowo stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i rozkurczowe.

Postępowanie ogólne polega na:

  • leżeniu w łóżku,
  • przyjmowaniu co najmniej 2 litrów płynów na dobę, tak aby dobowa ilość wydalanego moczu wynosiła ok. 2 litrów przy braku przeciwwskazań,
  • regularne wypróżnianie pęcherza, oddawanie moczu bezpośrednio przed snem oraz po stosunku płciowym,
  • utrzymywanie właściwej higieny osobistej, częste podmywanie pod bieżącą wodą,
  • unikanie zaparć,
  • odstawienie leków przeciwbólowych uszkadzających nerki.

Stosując właściwe i wcześnie rozpoczęte leczenie objawy szybko ustępują. Mimo pojawiającej się poprawy nie można bez zalecenia lekarza przerwać leczenia antybiotykami, gdyż zakażenie może nawrócić. Po leczeniu wskazane jest kontrolne badanie bakteriologiczne moczu, aby upewnić się o skuteczności terapii.


choroby układu moczowego Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek objawy zapalenie nerek leczenie Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek przyczyny
Powrót do listy
ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach